Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Podle NKÚ může ČR přijít o bruselské miliony na vzdělávání

Podle NKÚ může ČR přijít o bruselské miliony na vzdělávání

Podle NKÚ může ČR přijít o bruselské miliony na vzdělávání

15.10.2012 10:00, Zdroj: vz24.cz

Nejvyšší kontrolní úřad na ministerstvu školství odhalil nedostatky v hodnocení, výběru a kontrole projektů v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Evropská unie by tam České republice nemusela proplatit až několik stovek milionů korun. Uvedl to server Aktuálně.cz.

"Kontroloři našli zásadní nedostatky hned v několika oblastech: Ministerstvo školství například nepředložilo monitorovacímu výboru ke schválení všechna výběrová kritéria projektů," stojí v prohlášení NKÚ.

O projektech prý často rozhodoval vysoký počet podjatých členů ve výběrových komisích. "Měli vztah k projednávaným projektům. A i když při projednávání takového projektu odešli z jednací místnosti, což nebylo pravidlem, mohli celkový výsledek ovlivnit tím, že hlasovali i o konkurenčních projektech. Ministerstvo nevhodným složením výběrových komisí riskuje zpochybnění jejich nestrannosti i objektivnosti samotného výběru projektů."

Například u čtyř projektů komise zcela změnila hodnocení, takže projekt, který původně k financování nedoporučila, najednou sítem komise prošel, aniž by to členové jakkoli vysvětlili. "U těchto čtyř projektů tak kontroloři konstatovali porušení rozpočtové kázně ve výši 56,1 milionu korun," tvrdí NKÚ.

Dále prý má dílčí program Počáteční vzdělávání obecně špatně nastavené cíle, takže není možné vyhodnotit efektivitu programu a tedy vynaložených peněz. "Rezort také špatně monitoruje jednotlivé oblasti, na které se operační program zaměřuje. Například vůbec neměří zlepšování rovných příležitostí dětí ve většině oblastí vymezených v operačním programu."

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.1 + 48.6) *

Zpět na přehled