Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Počet kandidátů na šéfa LČR se zúžil z 25 na devět

Počet kandidátů na šéfa LČR se zúžil z 25 na devět

Počet kandidátů na šéfa LČR se zúžil z 25 na devět

16.1.2013 14:17, Zdroj: ČTK

Praha - Počet kandidátů na generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) se zúžil z 25 na devět. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Jan Žáček. Ministerstvo již dříve uvedlo, že nový šéf podniku, jemuž patří polovina lesů v zemi, by měl být znám do konce ledna. Předchozí generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora ke konci listopadu rezignoval a řízením firmy byl dočasně pověřen finanční ředitel Michal Gaube.


Výběr uchazečů zúžila výběrová komise, která zasedla 10. ledna a znovu se sejde 22. ledna. Komisi tvoří čtyři zástupci MZe a po jednom zástupci v ní mají Úřad vlády a dozorčí rada LČR. Jména osob, které mají Sýkorova nástupce vybrat, odmítl mluvčí ČTK sdělit. "Pokud jde o konkrétní personální složení, je standardem neuvádět jména členů komise před jejich rozhodnutím, aby nebyli vystaveni jakékoli formě nátlaku, ať už ze strany médií, uchazečů, nebo jakékoli další zainteresované osoby," řekl Žáček.

Sýkora podnik vedl od 1. ledna 2009. Oficiální důvody své listopadové rezignace neuvedl, podle některých médií tak učinil na nátlak ministra zemědělství Petra Bendla. Většina lidí z lesnicko-dřevařského oboru i ekologů Sýkorovu rezignaci přivítala.

Sýkorovo vedení loni čelilo kritice. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, jež mají konta ve Švýcarsku. Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Hospodářský výsledek firmy se ale pod Sýkorovým vedením výrazně zvýšil. Za loňský rok podnik očekává hrubý zisk 5,5 miliardy korun, předloni měl profit 5,28 miliardy Kč. Před Sýkorovým nástupem do funkce měl podnik zisky v řádu stomilionů korun.

Růst zisků Lesy ČR přičítají restrukturalizačnímu programu a novému systému tendrů a prodeje dřeva. Kritici postupu LČR namítají, že spojením soutěže na služby a soutěže na dřevo vzniká neprůhledné prostředí. Podnik argumentuje tím, že zavedl tržní a transparentní soutěžní podmínky veřejných zakázek, kdy všichni zájemci ceny nabízejí dobrovolně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.2 + 0.9) *

Zpět na přehled