Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Po skončení státních maturit se začínají ozývat nespokojené školy

Po skončení státních maturit se začínají ozývat nespokojené školy

Po skončení státních maturit se začínají ozývat nespokojené školy

23.6.2011 11:16, Zdroj: ČTK

Po skončení státních maturit se začaly ozývat nespokojené školy, ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV) adresovaly několik výzev a otevřených dopisů. V nich kritizují administrativní a finanční náročnost zkoušek či neobjektivitu a požadují změny maturitního systému. Jednotné maturity byly letos spuštěny po 14 letech příprav, výsledkem projektu za 680 milionů korun je téměř 20 procent neúspěšných studentů. Podle ministerstva dopadly maturity dobře.

"Současná podoba maturitních zkoušek v ČR je administrativně přebujelá, organizačně náročná, paralyzující výuku na středních školách v posledním čtvrtletí školního roku, neobjektivní. Kosmetické úpravy stávajícího stavu nepovažujeme za dostatečné," uvedl například za Asociaci aktivních škol ředitel soukromého Gymnázia PORG Václav Klaus, který je přitom v ministrově poradním týmu.

Pedagogové a ředitelé proto navrhují, aby byly součástí státní maturity jen didaktické testy z češtiny, matematiky a jazyků, které jsou centrálně zadávané i hodnocené. Písemnou a ústní část maturit by prý měl stát opět nechat v gesci jednotlivých škol.

Otevřený dopis My za vámi nestojíme poslali Dobešovi také dva ředitelé gymnázií, dosud jej podepsalo přes 700 lidí. "Organizaci jedné jednotné státní maturitní zkoušky pro všechny podoby středního vzdělávání považujeme za systémovou chybu a vyzýváme k rezignaci na tento model," vyzval ředitel českobudějovické Gymnázia J. N. Neumanna Karel Lippmann a Stanislav Zajíček z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha.

Stěžují si třeba na kolísavou kvalitu testů a odkazují na posudky odborníků, podle nichž jsou některé otázky nejednoznačné nebo do testů pro maturanty vůbec nepatří. Učitelům se nelíbí ani to, že zadání testů dosud nebylo oficiálně zveřejněno, úředníci tak chtějí učinit až začátkem července. Proti testům vystoupili i studenti, jejich otevřený dopis zatím podepsalo skoro 13.500 lidí. Protestující podpořil i dlouhodobý kritik nových maturit senátor Marcel Chládek (ČSSD).

Podle ministra ale maturity proběhly hladce. "Propříště otočíme harmonogram maturit tak, aby se testy dělaly už v dubnu a ústní zkoušky v květnu, a také přesuneme opravné termíny maturit tak, aby byl soulad s případným nástupem na vysoké školy," popsal Dobeš změny, které plánuje.

U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, tedy asi 17.000 lidí. Ti si nyní mohou zažádat o přezkoumání výsledků, opravné termíny se konají v září. Ministerstvo školství na čtvrteční tiskové konferenci zveřejní podrobnější údaje o výsledcích maturit, už dříve ale ministr řekl, že až na třicítce škol propadlo kolem 70 procent žáků.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Mephisto 24.6.2011 17:35

1) Neexistuje žádné "českobudějovické Gymnázium J. N. Neumanna", ale Biskupské Gymnázium J. N. Neumanna v Českých Budějovicích.

2) Jeho ředitelem není Karel Lippmann, ale Zdeněk Dvořák.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.8 + 25.7) *

Zpět na přehled