Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 21. 5. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Po požáru byla obnovena například hradní sýpka na Perštejně

Po požáru byla obnovena například hradní sýpka na Perštejně

Po požáru byla obnovena například hradní sýpka na Perštejně

8.8.2017 13:12, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr památek, které byly v posledních letech obnoveny po ničivém požáru (ostravsko-opavské biskupství dnes oznámilo, že stavba nového dřevěného kostela v Třinci - Gutech místo vyhořelého začne pravděpodobně příští rok na podzim; řazeno chronologicky):

 

Kostel svaté Kateřiny, Ostrava - Hrabová

Dřevěný kostel svaté Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, národní kulturní památka, vyhořel 2. dubna 2002. Hmotná škoda činila zhruba 20 milionů korun, historická škoda je nevyčíslitelná. Požár způsobila asi závada na elektroinstalaci. Ostravsko-opavské diecéze nechala kostel postavit znovu, byl vybudován jako dobová kopie s využitím fragmentů původní stavby. Obnova kostela byla dokončena roku 2004.

 

Hrad Pernštejn (Brněnsko)

Požár, který 15. dubna 2005 zničil historickou hradní sýpku a čtvrtou bránu, vznikl samovznícením nátěrových hmot. Šlo o jeden z největších požárů, který kdy zachvátil české a moravské památky. Oheň likvidovalo 20 hasičských jednotek. Sýpka sloužila jako depozitář a shořelo v ní asi 700 historických předmětů. Oba objekty nechali památkáři za 59 milionů korun obnovit. Nyní zrekonstruovaná sýpka slouží jako výstavní a společenský sál a je v ní prezentována zbrojnice. Událost na Pernštejně vyvolala mezi odborníky diskusi o tom, nakolik jsou památky v ČR chráněny před požárem. Na mnoha z nich se pak začala budovat protipožární opatření.

 

Průmyslový palác, Praha

Požár zachvátil secesní Průmyslový palác 16. října 2008 a zničil jeho levé křídlo. Škoda na architektonické památce z roku 1891 byla odhadována na miliardu korun. Příčinou nočního požáru byl elektrický vařič, který zůstal zapnutý v jednom z výstavních stánků. Na místě vyhořelého křídla je provizorní stan. Teprve letos vedení Prahy schválilo výběr dodavatele projektové dokumentace na dostavbu. Až bude Praha tyto dokumenty mít, vypíše na jejich základě tendr na dodavatele stavby. Do té doby bude na místě křídla montovaný stan.

 

Petrova bouda, Špindlerův Mlýn (Trutnovsko)

Původní Petrovu boudu, která patřila mezi nejstarší krkonošské boudy, avšak od roku 2008 byla kvůli chátrání uzavřena, zničil požár v srpnu 2011 (podle hasičů byl oheň založen úmyslně). Loni v květnu začala stavba nové Petrovy boudy. Podle Martina Havlíka ze společnosti Snowy Chalet, která objekt za zhruba 120 milionů korun buduje, by celá stavba měla být dokončena v roce 2019.

 

Chata Libušín na Pustevnách (Vsetínsko)

Chata, kterou navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič a která patří do souboru beskydských secesních lidových staveb, byla otevřena v roce 1899. Chata vyhořela na začátku března 2014. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, umělecky nejhodnotnější jídelnu. Požár způsobila nevhodná konstrukce komínu a odvodu spalin kachlových kamen. Letos začalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, se stavbou nového Libušína podle tradičních postupů. Chata by měla opět začít sloužit na podzim 2019. Obnova by měla celkově vyjít na 100 milionů korun. Na obnovu se pořádala sbírka, do které lidé poslali asi deset milionů korun. Spolu s penězi od krajů, firem a dalších se vybralo asi 16 milionů korun. Další peníze získá muzeum od pojišťovny a svého zřizovatele, ministerstva kultury.

 

kostel Božího těla v Třinci - Gutech

Dřevěný kostel shořel minulý týden v noci na středu. Pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Z úmyslného zapálení kostela policie obvinila tři mladíky, dva z nich jsou ve vazbě. Vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek dnes oznámil, že stavba nového dřevěného kostela místo vyhořelého začne pravděpodobně příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře 2019, náklady se odhadují na 20 milionů korun. Z velké části by je měla pokrýt pojistka. Peníze z vyhlášené sbírky by se pak měly použít především na vybavení interiérů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.4 + 34.7) *

Zpět na přehled