Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Plzeňský kraj vyhlásil zakázku na dvouletý provoz záchytky

Plzeňský kraj vyhlásil zakázku na dvouletý provoz záchytky

Plzeňský kraj vyhlásil zakázku na dvouletý provoz záchytky

23.10.2018 17:41, Zdroj: ČTK

Plzeň - Plzeňský kraj dnes vyhlásil veřejnou zakázku na provozování protialkoholní záchytné stanice v regionu na léta 2019 a 2020. Kraj je ochoten provozovateli zaplatit 20 milionů korun. ČTK to dnes řekla krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Dosud zajišťuje záchytku soukromá firma Městská poliklinika Plzeň. Dvouletá smlouva s krajem končí letos 31. prosince. Kraj teď oslovil osm subjektů - nemocnice i polikliniky v Plzni a dvě krajské nemocnice ve Stodu a Rokycanech. "Ozvaly se čtyři, ale zatím nikdo zájem neměl," uvedla Stárková. Pokud by se nikdo nepřihlásil, tak bychom hledali nějaké řešení, které by ale určitě nepřišlo od Nového roku. Myslím si ale, že tato skutečnost nenastane," uvedla.

Největším problémem je podle Stárkové sehnat personál. Kraj musí ze zákona záchytku zajistit, ale pokud nikdo nebude mít zájem, tak by služba v kraji fungovat nemusela. V některých regionech, například Karlovarském a Ústeckém, záchytka není a opilce vozí sanitky do nemocnic. To ale pacienti, personál ani zřizovatelé nevidí rádi a má to vyšší nároky na technické zabezpečení. Moravskoslezský kraj, který je ale více zalidněný, zase dává na zajištění záchytky o polovinu více, než má dosud vyčleněno plzeňský region.

Na plzeňské záchytce, která loni "odbavila", stejně jako v minulých letech, 1700 pacientů, platí klient 4500 korun za noc, což je podle Stárkové zřejmě jedna z nejvyšších částek v ČR. "Podaří se je ale vymoci jen u necelých 20 procent klientů," uvedla radní.

Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) není největší problém procento úhrad, protože provozovatel to má předem započtené v nákladech. "Tím zásadním je personální zabezpečení," řekl. Hejtman připustil, že pokud se provozovatel v soutěži nenajde, bude kraj jednat dál. Hejtmanství nevyloučilo posílení peněz v rozpočtu.

Podle Stárkové bude do budoucna problematické zajistit personál a splnit normy. Vybudování prostor nového provozovatele by stálo hodně peněz. Navíc od letoška platí nová legislativa, která zpřísňuje technické i personální podmínky ve prospěch klientů. Na záchytce musí být například místo dosavadní jedné sestry dvoučlenný zdravotnický personál.

Na plzeňské záchytce je deset lůžek, podle normy musí být vždy dvě v každém uzavřeném pokoji. Denně je obsazeno čtyři až pěti lůžek, nejvíce o víkendu, uvedla radní.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 38.9) *

Zpět na přehled