Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Plzeňský kraj má koncepční dokument pro lidi s postižením

Plzeňský kraj má koncepční dokument pro lidi s postižením

Plzeňský kraj má koncepční dokument pro lidi s postižením

19.11.2018 18:35, Zdroj: ČTK

Plzeň - Plzeňský kraj podruhé zpracoval koncepční materiál, který se věnuje vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v letech 2019 až 2023. Materiál se věnuje vytváření rovných příležitostí v přístupnosti staveb, dopravy, informací, vzdělání a zdravotní péči, v možnostech získat zaměstnání, v kulturním, sportovním vyžití a v dalších aktivitách pro lidi s postižením. Je také platformou pro komunikaci mezi krajskými politiky, úředníky a organizacemi lidí s postižením, řekl dnes novinářům předseda krajské Národní rady osob se zdravotním postižením Miroslav Valina.

Předchozí pětiletý dokument se podle něj podařilo naplnit z 90 procent, což považuje za úspěch. "Hlavně se podařilo realizovat opatření, která jsme pokládali za prioritní," uvedl. Podařilo se například kompletně zmapovat zdravotnická zařízení provozovaná Plzeňským krajem z pohledu bezbariérovosti a dostupnosti například pro lidi na vozíku. Na to navázaly besedy ošetřujícího personálu se zdravotně postiženými, aby zdravotníci věděli, jak s nimi komunikovat a jak je mají ošetřovat s přihlédnutím k jejich konkrétním specifikům, popsal Valina. Za úspěch považuje také to, že kraj ve svých vypisovaných tendrech pro provozování veřejné dopravy požaduje alespoň částečnou bezbariérovost vozů. Za pět let se podařilo zbavit bariér i některé zastávky veřejné dopravy, kraj podpořil instalaci desítek eurozámků na toaletách vhodných pro lidi s omezenou pohyblivostí v nemocnici či v obchodních centrech, vyjmenoval Valina.

Podle krajského radního odpovědného za sociální oblast Zdeňka Honze (ČSSD) se do krajského plánu rozpracovaly oblasti a nejpalčivější problémy, kde má kraj reálnou možnost ovlivnit situaci.

Pro další pětileté období si plán vytkl několik cílů. Hlavní jsou čtyři priority, které kladou důraz na vzdělávání, informovanost, mobilitu a důstojný život zdravotně postižených. "Tím hlavním, co jsme si vytyčili, jsou terénní sociální služby na území Plzeňského kraje, kde zejména v těch venkovských oblastech kraj zaostal, nebo se nepohnul tak dopředu jako zbytek republiky," uvedl Valina.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.4 + 1.3) *

Zpět na přehled