Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Platforma připraví do 7. května návrh změn v zadávání zakázek

Platforma připraví do 7. května návrh změn v zadávání zakázek

Platforma připraví do 7. května návrh změn v zadávání zakázek

22.3.2010 17:40, Zdroj: ČTK

Speciální tým vytvořený Americkou obchodní komorou v ČR chce do 7. května předložit věcné řešení, které má přinést průhlednější zadávání veřejných zakázek. Zástupci politických stran, státní správy i soukromého sektoru sdružení v Platformě pro transparentní veřejné zakázky se dnes dohodli na tom, že k tomuto účelu vytvoří expertní pracovní skupinu. ČTK to sdělila mluvčí projektu Jitka Novotná.

Datum je podle ní zvoleno tak, aby se strany mohly zavázat, že návrh novely zákona o veřejných zakázkách dopracují bez ohledu na složení nové vlády vzešlé z květnových voleb.

Z politických stran se do projektu zapojily ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Strana zelených. Platforma dále sdružuje například zástupce ministerstev financí a pro místní rozvoj, Asociace krajů ČR, Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské komory ČR, některých obchodních komor působících v Česku, Transparency International či Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle Novotné budou veškerá jednání pracovní skupiny zveřejňována na oficiálním webu www.transparentnizakazky.cz, který bude spuštěn do konce března.

Americká obchodní komora v ČR, která vytvoření skupiny iniciovala, zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM. Cílem radikální novely má podle ní být zprůhlednění systému přidělování milionových zakázek. Ředitel komory Weston Stacey již dříve deníku Hospodářské noviny (HN) řekl, že bude chtít od politiků slib, že novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Podle něj se situace v této oblasti zhoršila, proto Američané přišli s iniciativou.

Tento počin nedávno kritizoval český prezident Václav Klaus. Americkým firmám podle něj nejde o boj proti korupci, ale o vlastní zisky. "Hodnotím ji (iniciativu) s minusovým znaménkem. Tito lidé, těm nejde o protikorupční prostředí. Těm jde o zisky pro své firmy a prokázali to za 20 let existence této komory u nás dostatečně," řekl.

Podle HN došla byznysmenům z USA trpělivost s tím, že téměř nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky.

Účinnější dohled na zadávání veřejných zakázek má také zajistit novela, kterou schválila v pátek sněmovna. Poslanci do vládní novely vložili řadu návrhů, od kterých si slibují průhlednější zadávání a hodnocení veřejných zakázek. Zadavatelé budou muset mimo jiné zveřejňovat všechny informace o výběrovém řízení na internetu. Uchazeči budou muset předkládat informace o tom, kdo vlastní jejich firmy. Novelu nyní posoudí Senát

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.9 + 17.2) *

Zpět na přehled