Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Plaga se s ombudsmankou dohodl na opatřeních k zlepšení maturit

Plaga se s ombudsmankou dohodl na opatřeních k zlepšení maturit

Plaga se s ombudsmankou dohodl na opatřeních k zlepšení maturit

25.10.2018 15:25, Zdroj: ČTK

Praha - Ministerstvo školství připravuje další opatření, která by měla vést ke zlepšení průběhu maturitních zkoušek a zkvalitnění přezkumu jejich výsledků. Bude tak reagovat na stížnosti ombudsmanky Anny Šabatové, podle které byla v minulosti praxe ministerstva v některých aspektech nezákonná. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství. Úřad připravuje třeba rozšíření výsledkového portálu maturanta. O svém postupu již informoval vládu.

Kritika ombudsmanky se týkala například toho, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v červenci upozornil, že jde o zjištění z roku 2016. Ze sedmi požadovaných opatření podle něj ministerstvo již dříve pět z nich zavedlo. Nevypořádanými připomínkami zůstaly otázka nahlížení do plné dokumentace ze strany studentů a personální obsazení ministerstva při administraci maturit, řekl.

Podle tiskového oddělení ministerstva se nyní Plaga s ombudsmankou dohodl, že jeho úřad bude dál analyzovat některá její zjištění tak, aby se předešlo případným nedostatkům v systému maturit. Resort připravuje například rozšíření výsledkového portálu žáka, kde budou k dispozici podklady pro rozhodnutí o výsledcích zkoušky. Upravená aplikace by mohla být k dispozici od jara 2020, uvedlo ministerstvo.

Od jara příštího roku se podle tiskového oddělení úřadu upraví způsob, jakým se v protokolu o zkoušce zaznamenává případné narušení jejího průběhu. Upřesní se také odůvodnění v odpovědích na žádosti o přezkum hodnocení didaktického testu z matematiky. Upraví se formuláře, na kterých žadatelé podávají své žádosti o přezkum a změní se metodika vedení spisu o žádosti, uvedlo ministerstvo.

"Už od jarního zkušebního období 2019 pak budou moci žáci u ředitele školy, ve které se zkouška konala, nahlédnout do originálu protokolu o průběhu zkoušky v učebně, stanovisko ředitele, zadavatele a školního maturitního komisaře k žadatelem namítanému organizačnímu incidentu," dodal úřad.

Plaga letos na jaře oznámil, že kromě drobných úprav v nastavení státních maturit vypracuje obsáhlejší návrh změn ve zkouškách. Jejich jedna úroveň podle něj nemůže vyhovovat všem. O možných úpravách nyní podle tiskového oddělení jedná se školskými asociacemi, odborníky z terénu i zástupci politických stran. "Věříme, že konkrétnější představy budeme mít během podzimu," napsal ČTK úřad.

Současné nastavení maturit kritizuje řada učitelů i odborníků na vzdělávání. Poukazují zejména na to, že přibývá maturantů, kteří u zkoušek neuspějí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.2 + 36.4) *

Zpět na přehled