Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Písemnými pracemi z cizích jazyků pokračují dnes státní maturity

Písemnými pracemi z cizích jazyků pokračují dnes státní maturity

Písemnými pracemi z cizích jazyků pokračují dnes státní maturity

11.4.2019 00:33, Zdroj: ČTK

Praha - Písemnými pracemi z cizích jazyků dnes pokračuje úvodní část jarního termínu státních maturit, které ve středu začaly slohem z povinné češtiny. Maturitu z cizího jazyka budou dělat asi čtyři pětiny z celkem zhruba 68.000 středoškoláků, kteří jdou letos ke zkoušce poprvé. Většina z nich bude maturovat z angličtiny. Zbytek si jako druhý povinný předmět zvolil matematiku. Didaktický test z ní - podobně jako z češtiny a cizích jazyků - bude na začátku května.

Písemná práce z cizího jazyka se skládá ze dvou částí. V každé má student zpracovat jedno slohové zadání, které si nevybírá. Oba slohy dohromady mají mít rozsah 180 až 220 slov, student má na rozmyšlení a napsání celkem hodinu času.

Zatímco v minulých letech se písemné práce z cizího jazyka psaly až v období didaktických testů, letos se je Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, které státní maturity organizuje) rozhodl posunout na dřívější datum. Centrální hodnotitelé by tak podle tiskového odboru Cermatu měli mít více času na opravování, a měla by se minimalizovat jejich chybovost.

Loni měl Cermat chyby v maturitních i přijímacích testech z češtiny. Ministr školství Robert Plaga (ANO) kvůli tomu potom odvolal z funkce ředitele Cermatu Jiřího Zíku, kterého v čele organizace vystřídala Michaela Kleňhová.

Z angličtiny má letos maturovat více než 50.000 středoškoláků, což je kolem 95 procent těch, kteří si vybrali zkoušku z cizího jazyka. Necelá tři procenta se rozhodla pro němčinu, ještě méně pro ruštinu, španělštinu nebo francouzštinu.

Maturity mají státní a profilovou část, kterou studenti skládají na úrovni školy. U státní maturity je povinná zkouška z češtiny a druhý předmět si žáci volí mezi cizím jazykem a matematikou, ze které každoročně propadne nejvíc maturantů. Nejpozději za tři roky by středoškoláci měli maturovat ze všech tří předmětů.

Didaktické testy státní maturity budou 2. a 3. května. Nepovinná zkouška Matematika+, která je obtížnější verzí testu z matematiky, se letos uskuteční v pondělí 6. května.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.2 + 34.8) *

Zpět na přehled