Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 20. 10. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Piráti: Homolka dál nakupuje materiál přes dceřinou firmu

Piráti: Homolka dál nakupuje materiál přes dceřinou firmu

Piráti: Homolka dál nakupuje materiál přes dceřinou firmu

11.1.2018 15:49, Zdroj: ČTK

Praha - Nemocnice Na Homolce podle zjištění Pirátů i loni navzdory nařízení ministerstva zdravotnictví nakupovala přes prostředníka, dceřinou společnost Holte Medical. Firma, která je od začátku loňského roku v likvidaci, pro nemocnici uzavřela smlouvy s 900 dodavateli za více než půl miliardy korun. Porušuje tak podle nich zákon i nařízení ministerstva, podle kterého měla nákupy přes prostředníky ukončit, uvedla dnes strana v tiskové zprávě.

Piráti proto žádají odvolání současného ředitele nemocnice Ivana Olivy i likvidátorky firmy v konkurzu Jaroslavy Dlabolové. Dceřiné společnosti umožňovaly nemocnici nakupovat bez veřejných zakázek, kritizoval to i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Vyjádření ministerstva zdravotnictví a nemocnice ČTK zjišťuje.

Piráti mají podle jejich vyjádření k dispozici dopis tamních zdravotníků, která poukazuje na nestandardní praktiky za současného ředitele Ivana Olivy, který do nemocnice přišel jako krizový manažer. "Místo toho se nemocnice, která byla i za kontroverzního ředitele Vladimíra Dbalého v zisku, dostala do ztráty," shrnula obsah dopisu první místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová, která je členkou sněmovního výboru pro zdravotnictví. Působením Dbalého v čele nemocnice se zabývá i soud.

Ředitel Oliva je předsedou dozorčí rady Holte Medical, funkce je podle Pirátů placená od začátku konkurzu 50.000 korunami měsíčně. Strana kritizuje i činnost likvidátorky firmy Holte Medical Jaroslavy Dlabolové, státnímu zástupci podali podnět na její odvolání. "Nedostála své povinnosti, protože nadále vykonávala podnikatelskou činnost a zásobovala nemocnici novým zdravotnickým materiálem. Likvidovaná společnost uzavřela podle portálu Registru smluv v roce 2017 přes 900 nových smluv s nejrůznějšími dodavateli. Výše uvedené jednání je zcela proti smyslu a účelu likvidace," dodala Richterová.

Ministerstvo loni v listopadu informovalo, že nemocnice už přijala opatření k nápravě, všechny dceřiné společnosti má zrušit do poloviny letošního roku. Nákup léků a zdravotnických prostředků prostřednictvím dceřiné společnosti bez výběrových řízení nemocnici umožňovala výjimka v zákoně o zadávání veřejných zakázek. I ministerstvo ji ale kritizovalo i při svých kontrolách.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.6 + 27.3) *

Zpět na přehled