Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pilát: Cílem mého stíhání bylo poškodit mě i Metrostav

Pilát: Cílem mého stíhání bylo poškodit mě i Metrostav

Pilát: Cílem mého stíhání bylo poškodit mě i Metrostav

16.1.2019 14:26, Zdroj: ČTK

Praha - Generální ředitel stavební společnosti Metrostav Pavel Pilát dnes u Krajského soudu v Praze označil své trestní stíhání v druhé části korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha za snahu poškodit jeho i firmu. Společnost, která je v případu také obžalovaná, utrpěla podle jeho slov kvůli kauze značné finanční ztráty. Pilát podle státního zástupce Jiřího Pražáka sliboval Rathovi, bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Kottové a jejímu manželovi Petru Kottovi úplatky za vítězství Metrostavu v zakázkách na rekonstrukce středočeských nemocnic.

"Stále více jsem přesvědčen, že jsme se stali cílem útoku třetí osoby prostřednictvím policie a státního zastupitelství," prohlásil Pilát. Vypovídá o tom podle něj zejména fakt, že jeho stíhání začalo až dva roky poté, co měl podle obžaloby Ratha a Kottovy chtít uplatit. Také "masivní mediální kampaň" proti němu a Metrostavu začala prý ještě před tím, než mu bylo doručeno rozhodnutí o zahájení trestního stíhání.

Pilát odmítl, že by sliboval milionové úplatky za získání veřejných zakázek na rekonstrukci pavilonu v kolínské oblastní nemocnici a na přestavbu bloku kladenské nemocnice. Vedení stavební společnosti se podle něj zabývá až tendry, které jsou za více než 500 milionů korun. Neměl také důvod slibovat deset milionů za zakázku na nemocnici v Kolíně, jak uvádí státní zástupce, protože zisk firmy z rekonstrukce měl být pouze osm milionů. Pilátovi hrozí v případě odsouzení až šestileté vězení.

Druhá část Rathovy kauzy se kromě zakázek na středočeské nemocnice týká také tendru na sanitní vozy středočeské záchranné služby. Bývalý hejtman a Kottovi si podle obžaloby domlouvali za zmanipulování zakázek na přelomu roku 2011 a 2012 úplatky v hodnotě před 60 milionů korun. Obdrželi však pouze 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie. Trojice již dostala v první větvi kauzy nepravomocné tresty vězení - Rath 8,5 roku a Kottovi 7,5 roku. Obžalobu všichni tři odmítají.

V případu čelí trestnímu stíhání dalších pět lidí, mimo jiné i Pilátův podřízený Jiří Anděl. Před soudem stojí kromě Metrostavu i firmy Aveza, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným v první části kauzy. Obžaloba některých z nich se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

S požadavkem na náhradu škody se k jednání připojil Středočeský kraj, který požaduje tři miliony v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia. Kolínská nemocnice pak požaduje zhruba 254 miliony kvůli zakázkám na nákup a vybavení technologií a rekonstrukci pavilonu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.1 + 47.9) *

Zpět na přehled