Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Picek: Nedostatky letadel CASA mají být odstraněny do konce dubna

Picek: Nedostatky letadel CASA mají být odstraněny do konce dubna

Picek: Nedostatky letadel CASA mají být odstraněny do konce dubna

1.4.2011 17:15, Zdroj: ČTK

Nedostatky ochranného systému letadel CASA, které brání v jejich nasazení v Afghánistánu, nařídil náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek odstranit do 30. dubna. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení generálního štábu. O výsledku zkoušek, které závadu odhalily, Picek dnes ve zprávě informoval ministra obrany Alexandra Vondru. 
 

 Deník Právo uvedl, že armáda bude muset odložit vyslání nových transportních letadel na pomoc českým vojákům v neklidné asijské zemi, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodala firma Omnipol, neprošel vojskovými zkouškami a firma ho bude muset vyměnit či opravit. 
 

"Bohužel výsledek zkoušek je nevyhovující a já jsem dnes o této skutečnosti informoval zprávou ministra obrany. Pro odstranění zjištěných závad jsem stanovil termín do 30. dubna. Pokud budou nedostatky do tohoto termínu odstraněny, uskuteční se doplňkové vojskové zkoušky," uvedl Picek v prohlášení. 
 

Zkoušky provádí armáda proto, aby prověřila funkčnost systému pasivní ochrany, který dokáže letadlo ochránit před nepřátelskými raketami. Zařízení vystřeluje klamné cíle o podobné teplotě, jakou mají proudové motory letounu, čímž dokáže zmást rakety naváděné teplem. 
 

Právo upozorňuje, že letadla se měla původně do Afghánistánu přesunout v létě, podle deníku se termín patrně nestihne. "O datu odletu nechci spekulovat. Letadla odletí, až budou připravena po technické stránce a budou vycvičeny posádky," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. 
 

Využívání letounů CASA v české armádě provázejí kontroverze. První ze čtyř transportních letounů CASA C-295M přistál v Praze v lednu loňského roku. Nové letouny nahradily dosluhující a zastaralé stroje An-26. Letoun C-295M může nést 71 vojáků nebo 48 plně vyzbrojených výsadkářů nebo 24 raněných, je-li přizpůsoben jako zdravotní verze. 
  

Nákup dopravních letadel CASA byl ale podle odborníků i médií podezřelý. Kontrakt byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise ČR údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení. 
  

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.6 + 23.1) *

Zpět na přehled