Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Picek: Nabídka pronájmu gripenů je výhodnější než předešlá

Picek: Nabídka pronájmu gripenů je výhodnější než předešlá

Picek: Nabídka pronájmu gripenů je výhodnější než předešlá

26.8.2013 17:23, Zdroj: ČTK

Čáslav (Kutnohorsko) - Švédská nabídka prodloužení pronájmu gripenů je ekonomicky výhodnější než současná smlouva. Nový kontrakt bude na delší dobu než deset let. Po návštěvě letecké základny v Čáslavi to novinářům řekl ministr obrany Vlastimil Picek. Podle premiéra Jiřího Rusnoka nyní Švédové čekají na českou odpověď. Konečné rozhodnutí bude ale na vládě, která vzejde z předčasných voleb. Smlouva by mohla být podepsána na přelomu roku, uvedl Rusnok. Podle velitele čáslavské letecké základny Petra Hronka by bylo lepší, kdyby tam letouny gripen zůstaly.

Čáslavská letecká základna, která je jednou z hlavních bojových složek vzdušných sil české armády, by dala přednost zachování zmíněných letounů. "Určitě by bylo pro základnu lepší, kdyby tady letouny JAS-39 Gripen zůstaly, vzhledem k tomu, že už je umíme obsluhovat, známe jejich problémy a přeškolení na nový typ by bylo složité, ekonomicky náročné a časově hodně zdlouhavé," řekl dnes ČTK velitel základny Petr Hronek.

Podle premiéra musí nová smlouva zajistit pokračování provozu gripenů na stejné úrovni, jako tomu bylo dosud. Stíhací piloti jsou s nadzvukovými stíhačkami spokojeni, podotkl. "Vyjednávání jsou ve velmi pokročilém stádiu. V podstatě je míček na naší straně a Švédové čekají na definitivní odpověď na nabídku, kterou učinili v minulých měsících," řekl na tiskové konferenci Rusnok. Picek uvedl, že materiál na prodloužení pronájmu strojů je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Vláda se jím bude zabývat v nejbližších týdnech.

Rusnokův úřednický kabinet nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a vládne v demisi. "Pravděpodobně to vlastní rozhodnutí provede až příští vláda, ale tato vláda vytvoří maximální podmínky k tomu, aby to rozhodování následující vlády bylo opravdu jednoduché," řekl Picek. Švédská strana chápe složitou politickou situaci v České republice, poznamenal Rusnok.

Předseda vlády v demisi nedávno uvedl, že prodloužení smlouvy na pronájem gripenů podepíše pouze v případě, že by otálení vedlo ke zhoršení podmínek pro Českou republiku. V opačném případě přenechá ukončení vyjednávání na novém kabinetu. Řekl také, že žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů nemají.

Představitelé významných stran se nicméně nechali slyšet, že by úřednický kabinet definitivní rozhodnutí v případě pronájmu gripenů učinit neměl. "Takovéto věci by podle našeho názoru měla rozhodnout vláda s politickým mandátem," řekl nedávno statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Podobně hovořili i další zástupci stran. Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg však před časem připustil, že by Rusnokův kabinet mohl o gripenech rozhodnout. Jiné smysluplné řešení než prodloužení pronájmu, podle něj pro ČR neexistuje.

Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let, který přijde na 20 miliard korun, podepsali zástupci armády v červnu 2004. První gripeny přiletěly v dubnu 2005.

Vojenští piloti jsou se skandinávskými stroji spokojení. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 7.6) *

Zpět na přehled