Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pevnost Dobrošov opraví za 61 mil. Solid Care a Gemec-Union

Pevnost Dobrošov opraví za 61 mil. Solid Care a Gemec-Union

Pevnost Dobrošov opraví za 61 mil. Solid Care a Gemec-Union

8.4.2019 11:51, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Předválečnou pevnost Dobrošov na Náchodsku by mělo opravit sdružení firem Solid Care a Gemec-Union za 61,3 milionu korun bez DPH. Firmu na opravu pevnosti, která je národní kulturní památkou, se kraji podařilo vybrat ve čtvrté veřejné soutěži. V nynějším tendru, jehož výsledky dnes schválila rada kraje, byli tři uchazeči. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Kraj předpokládanou cenu stavby v soutěži stanovil na 62,8 milionu korun. Stavební práce by mohly začít koncem května a trvat přibližně dva roky.

Celková investice do pevnosti Dobrošov by včetně pořízení historické expozice, nábytku a dalšího vnitřního vybavení měla dosáhnout asi 94 milionů korun včetně DPH. Zhruba 90 procent nákladů by měla zaplatit dotace z evropského programu IROP. Kvůli protahujícímu se výběru stavební firmy měl kraj obavu ze ztráty dotace kvůli nedodržení termínu dokončení díla. Nakonec se kraji podařilo vyjednat prodloužení termínu čerpání dotace o jeden rok z původního 30. listopadu 2020 na 8. prosinec 2021.

Stavbaři udělají stavební úpravy a sanační práce na pevnostních objektech Zelený, Můstek, Jeřáb, Polsko. Pracovat budou i v podzemní pevnostních objektů. Součástí zakázky je stavba dřevěného dělnického domku, kanalizace, vodovodu, komunikací, osvětlení a vodních nádrží. "Chceme vybudovat i návštěvnické centrum, které zpříjemní návštěvu této národní kulturní památky. Pevnost Dobrošov je turisticky velmi vyhledávaná a zázemí pro návštěvníky zde prostě chybí," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši).

Pražská společnost Solid Care se zabývá stavebnictvím, hornictvím a činnostmi prováděnými hornickým způsobem. Firma Gemec-Union sídlí v Jívce u Žacléře na Trutnovsku a v rámci hornictví se zabývá i zpřístupňováním starých a opuštěných dolů pro turistické účely. Gemec-Union podniká i ve výrobě ocelových konstrukcí a v oboru zpracování průmyslových odpadů.

Do prvního tendru na opravu Dobrošova se nepřihlásila žádná firma. Ve druhé soutěži kraj obdržel nabídku jediné firmy, která se však zakázky vzdala. Ve třetím tendru jediná přihlášená firma nesplnila podmínky vypsané soutěže. Pro čtvrtý tendr kraj upravil zadání soutěže, například změnil rozsah stavebních prací.

Hradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Pevnost ročně navštíví kolem 30.000 lidí.

Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.8 + 20.1) *

Zpět na přehled