Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Petr Žaluda jako šéf Drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

Petr Žaluda jako šéf Drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

Petr Žaluda jako šéf Drah skončil, nahradí ho Dalibor Zelený

31.7.2013 08:53, Zdroj: ČTK

Praha - Nové představenstvo Českých drah v úterý večer odvolalo generálního ředitele státní firmy Petra Žaludu. Na jeho místo nastoupí bývalý ředitel ČD Dalibor Zelený. ČTK to řekl ministr dopravy Zdeněk Žák. Již odpoledne Žaludu odvolala nová dozorčí rada ČD z funkce předsedy představenstva. Spolu s ním skončili i jeho zbylí tři členové. Místo nich rada do představenstva zvolila právě Zeleného, výkonného ředitele pro provoz a techniku ČD Daniela Kurucze a náměstka generálního ředitele ČD pro personální záležitosti Pavla Švagra.

"Já to rozhodnutí představenstva velmi vítám, protože do čela Českých drah se dostává člověk, který již jednou generálním ředitelem byl a byl úspěšným ředitelem," uvedl Žák. Zelený má podle něj zkušenosti nejen z České republiky ale i ze světa a funkci krizového manažera zvládne. Zároveň uvedl, že nové vedení společnosti již začalo pracovat na ozdravné strategii pro ztrátové ČD Cargo. Zatím jde ale pouze o první kroky, jak stabilizovat klíčové zakázky, které ČD Cargo živí.

Odvolání Žaludy z představenstva Žák zdůvodnil zadlužováním ČD, s čímž rada nesouhlasí. Rada naopak podle něj chce, aby se dluh snižoval, čehož ale současný management zřejmě není schopen.
Nové představenstvo se bude podle Žáka muset vypořádat právě s rostoucími dluhy, které v současnosti dosahují 26 miliard korun. Ještě předtím ale bude nutné zachránit nákladního dopravce ČD Cargo, které je dceřinou firmou ČD.

Podle Žaludy bylo dnešní zasedání nestandardní. Bývalo prý zvykem, že se jednání dozorčí rady představenstvo účastnilo, tentokráte ale bylo prý vedení firmy posláno pryč a poté bylo všem členům představenstva sděleno, že jsou kvůli neuspokojivým výsledkům odvoláni, dodal.

Důvod pro odvolání ale Žaluda zpochybnil. "Za sebe a za představenstvo Českých drah chci říct, že výsledky, jakých obě firmy jak ČD tak ČD Cargo dosáhly v pololetí, se vyvíjejí lépe, než bylo plánem," uvedl s tím, že do dnešního zasedání dozorčí rady si žádný z jejích členů nebo nový ministr dopravy Žák žádné informace týkající se hospodaření nevyžádali.

Vedení drah hájilo svoji činnost již před zasedáním dozorčí rady, když nechalo vydat celostránkový inzerát v dnešním vybraném tisku. ČD v něm oznamovaly zlepšení hospodářských výsledků, růst počtu cestujících a omlazování vozidlového parku. Podle Žáka je ale takováto forma prezentace pochybná, protože nové cestující tento inzerát nenaláká.

Kromě Žaludy představenstvo ČD opustili bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček stíhaný v souvislosti s kauzou přidělování politických trafik, výkonný ředitel ČD pro marketing a produkty Miroslav Šebeňa a ředitel inženýrsko-dodavatelské společnosti Královopolská RIA Ctirad Nečas.

O odvolání Žaludy nový ministr dopravy neúspěšně pokoušel už v roce 2009. Nově se spekulace o jeho odchodu objevily po 19. červenci, kdy ministr prosadil výměnu většiny členů dozorčí rady, která o obsazení představenstva rozhoduje.

ČT uvedla, že Žaluda dostane odstupné ve výši 24 měsíčních platů. Při mzdě 500.000 korun jde o 12 milionů Kč.

 

Vizitky nových členů představenstva Českých drah

Dalibor Zelený (56) - bývalý ředitel Českých drah, ve funkci byl od září 1998 do března 2003. Později pracoval od října 2006 do dubna 2008 jako ředitel společnosti Železnice SR, která má na Slovensku na starosti správu železniční infrastruktury. Nyní působí jako konzultant evropských projektů, podle obchodního rejstříku zasedá v dozorčí radě firmy Oredo, která koordinuje veřejnou dopravu v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Na podzim 2010 byl zvolen jako nestraník na kandidátce ČSSD do zastupitelstva České Třebové.

Zelený vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, poté působil na drahách, mimo jiné jako výpravčí. V 90. letech vedl obchodně-přepravního ředitelství Českých drah v České Třebové, od října 1995 do února 1997 byl náměstkem ministra dopravy pro železnice, později působil také jako poradce generálního inspektora ČD. Jako šéf Českých drah prožil mj. transformaci firmy ze státní organizace na akciovou společnost, podepsal i dodatek smlouvu na nákup Pendolin, což později prošetřovala policie. Zelený jakákoli podezření odmítl.

 

Daniel Kurucz (45) - od letošního května je výkonným ředitelem pro provoz a techniku Českých drah, předtím působil dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia. Kuruczovo odvolání z postu šéfa chemičky, jež spadá do impéria Andreje Babiše, bylo přitom překvapivé.

Kariéru začínal v 90. letech v logistické divizi spediční firmy Lagermax. Mezi roky 1997 a 1999 pracoval ve společnosti Fujifilm, zabýval se obchodováním na Balkáně, poté byl ředitelem logistiky a výrobním a provozním ředitel firmy Carborundum. V roce 2003 přešel do švédské strojírenské společnosti Sandvik, kde mimo jiné osm let vedl chomutovskou továrnu na výrobu hutních polotovarů.

Kurucz vystudoval zahraniční obchod na pražské Vysoké škole ekonomické, v roce 2008 absolvoval studium MBA na ČVUT Praha a Sheffield Hallam University. Je také absolventem trenérské školy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

 

Pavel Švagr (51) - od roku 2009 náměstek generálního ředitele ČD pro personální záležitosti, je také tajemníkem stínové vlády ČSSD. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde poté působil jako odborný asistent na katedře managementu VŠE. V roce 1998 se stal poradcem ministra pro místní rozvoj, o dva roky později zamířil do čela Státního fondu dopravní infrastruktury, který vedl sedm let. Poté působil na Správě železniční dopravní cesty a jako poradce na Českých drahách.

Jako dopravní expert se zaměřuje zejména na oblast financování dopravní infrastruktury a jejího dalšího rozvoje. V roce 2005 se spekulovalo, že by mohl stanout v čele ministerstva dopravy ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD) poté, co kabinet kvůli aféře kolem financování bytu tehdejšího premiéra opustili ministři za KDU-ČSL.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.2 + 30.1) *

Zpět na přehled