Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Petr Rafaj vystřídal v létě 2009 ve vedení ÚOHS Martina Pecinu

Petr Rafaj vystřídal v létě 2009 ve vedení ÚOHS Martina Pecinu

Petr Rafaj vystřídal v létě 2009 ve vedení ÚOHS Martina Pecinu

25.5.2015 11:45, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje (53), jehož nominaci na další funkční období v čele úřadu schválila vláda, a základní údaje o ÚOHS:

 

Petr Rafaj

----------

Datum a místo narození: 23. června 1961 ve Valašském Meziříčí.

Vzdělání: Hornicko-geologická fakulta Vysoké škole báňské v Ostravě.

Současná funkce: předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (od 9. července 2009)

Praxe: pracoval jako stavbyvedoucí v podniku Silnice Ostrava, poté jako ekonomický ředitel firmy JEWA Export-Import.

Politická kariéra: v letech 1997 až 2009 člen ČSSD (členství ve straně ukončil v souvislosti s nástupem do čela ÚOHS); místostarosta Frýdku-Místku (1998-2002); zastupitel Moravskoslezského kraje (2000-2002); poslanec (2002-2009).

Rodina: podle dostupných údajů je ženatý a má dvě dcery.

Ostatní:

- Jako poslanec byl předkladatelem zákona o zneužití významné tržní síly.

- Do funkce předsedy ÚOHS ho před šesti lety jmenoval prezident Václav Klaus. V čele úřadu nahradil Martina Pecinu.

- Na počátku letošního dubna kritizoval činnost ÚOHS pod Rafajovým vedením ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). "Činnost ÚOHS v oblasti hospodářské soutěže byla jedním slovem katastrofální," prohlásil Pelikán. Podle něj výše pokut uložených úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy už v čele úřadu stál Rafaj, výrazně klesla.

- Antimonopolní úřad na zmíněnou kritiku reagoval prohlášením, že jeho činnost za Rafajova působení byla efektivnější než v minulosti. Podle ÚOHS firmy oproti dřívějšku sankce za kartely platí, naopak některé stomilionové pokuty z dob jeho předchůdců vyzněly do ztracena.

- V čele úřadu musí Rafaje formálně potvrdit prezident Miloš Zeman. Podle informací Lidových novin z konce dubna však hlava státu není s Rafajovým působením v úřadu spokojena a mohla by jeho jmenování zablokovat. Místo něj by prý mohl Zeman navrhnout do vedení ÚOHS starostu Kyjova Františka Lukla, který byl ministrem pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

------------------------------------

- ÚOHS je ústředním orgánem státní správy ČR, zabývá se ochranou hospodářské soutěže (zasahuje proti praktikám, jež ji narušují, jako jsou kartelové dohody či zneužití dominantního postavení), dohledem nad zadáváním veřejných zakázek a v monitoringu a koordinaci veřejné podpory. Od roku 2010 také dohlíží nad dodržováním zákona o významné tržní síle.

- Předchůdcem ÚOHS byl Český úřad pro hospodářskou soutěž, který zahájil činnost 1. července 1991. Jeho sídlem se nestala Praha, jako obvyklé centrum orgánů státní správy, ale Brno, což mělo deklarovat nezávislost rozhodování. V roce 1992 byl tento úřad nahrazen ministerstvem pro hospodářskou soutěž. ÚOHS byl pak zřízen 11. října 1996 zákonem 273/1996 Sb., fungovat začal od 1. listopadu 1996 rovněž v Brně.

- Úřad je řízen předsedou, jehož na návrh vlády jmenuje prezident republiky. Jeho funkční období je šest let a nikdo nemůže být jmenován na více než dvě funkční období. Předseda ÚOHS nesmí být členem žádné politické strany. Vedení dále tvoří tři místopředsedové.

- V současnosti ÚOHS řídí Petr Rafaj. V historii úřadu je čtvrtým předsedou v pořadí, jeho předchůdci byli Stanislav Bělehrádek (1996 až 1998), Josef Bednář (1999 až 2005) a Martin Pecina (2005 až 2009).

- ÚOHS zaměstnává přibližně 240 lidí, ještě před šesti lety jich byla zhruba polovina (úřad posílil kvůli oblasti veřejných zakázek). Jeho rozpočet se v posledních letech pohybuje kolem 240 milionů korun.

- Je téměř pravidlem, že vysoké stamilionové pokuty udělené ÚOHS končí až u Nejvyššího správního soudu (NSS) a konečné vyřešení případů se táhne i několik let. To je i případ dvou nejvyšších sankcí - pokuty 979 milionů udělené devíti mezinárodním strojírenským holdingům v únoru 2007 (ÚOHS ji později mírně snížil, nyní ji řeší soudy) a pokuty 484 milionů korun uložené za kartel šesti stavebních spořitelen v roce 2004 (ÚOHS ji nejprve dvakrát snížil, později ji úplně zrušil soud).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.9 + 16.9) *

Zpět na přehled