Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Petr Nečas byl šéfem ODS i premiérem tři roky

Petr Nečas byl šéfem ODS i premiérem tři roky

Petr Nečas byl šéfem ODS i premiérem tři roky

12.2.2014 06:53, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka bývalého premiéra Petra Nečase (49), kterého policie obvinila z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS:

 

Datum a místo narození: 19. listopadu 1964, Uherské Hradiště

Vzdělání: vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně.

Zaměstnání: pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov (1988-1992); od roku 1992 působí v politice.

 

Politická kariéra:

- Do ODS vstoupil v roce 1991, o rok později byl poprvé zvolen poslancem a svůj mandát opakovaně obhájil i v dalších volbách; poslancem byl až do srpna 2013, působil mimo jiné jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost;

- v letech 1995 až 1996 byl prvním náměstkem ministra obrany, od září 2006 do května 2009 ministrem práce a sociálních věcí a současně místopředsedou vlády v obou vládách Mirka Topolánka (ODS);

- členem vlády se Nečas mohl stát poprvé již v květnu 1995, kdy jej ODS navrhla na uvolněné místo ministra vnitra; návrh nejprve přijal, po několika dnech odmítl z rodinných důvodů;

- od prosince 1999 byl místopředsedou ODS, v letech 2004 až 2006 pak prvním místopředsedou; po Topolánkově rezignaci v březnu 2010 se stal volebním lídrem ODS a byl pověřen řízením strany; 20. června 2010 byl zvolen předsedou ODS (křeslo obhájil i v roce 2012), 28. června 2010 jej prezident Václav Klaus jmenoval předsedou vlády; 17. června 2013 podal demisi (skončil i v čele ODS) a byl pověřen prezidentem republiky řízením vlády do jmenování nové; ve funkci premiéra skončil definitivně 10. července 2013.

 

Rodina: podruhé ženatý, z prvního manželství, které skončilo v roce 2013 rozvodem, má dva syny a dvě dcery; 21. září 2013 se oženil se svou bývalou spolupracovnicí Janou Nagyovou (nyní Nečasovou)

 

Ostatní:

- Do čela občanských demokratů přišel Nečas s pověstí "pana čistého". Přestože ve vedení strany působil od roku 1999, jeho jméno nebylo nikdy spojeno z žádným skandálem a Nečas se tak měl stát tím, kdo napraví pošramocenou pověst nejsilnější pravicové strany v ČR. Té předtím uškodil zejména problém takzvaných regionálních kmotrů, tedy podnikatelů, kteří měli údajně velký vliv na rozhodování politiků strany.

- Po volbách koncem května 2010 se Nečasovi podařilo sestavit zdánlivě nejsilnější kabinet novodobých českých dějin. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných měla ve Sněmovně pohodlnou většinu 118 poslanců koalice. Kabinet ale prakticky od počátku provázely vnitřní konflikty - ať už kvůli odvolání policejního prezidenta, údajné korupci na ministerstvu životního prostředí nebo potíže kolem schvalování daňového balíčku, který nechtěla část ODS. Nečas byl někdy kritizován za určitou nerozhodnost a nedostatek přirozeného "vůdcovství".

- Přes turbulence, rozpad původní koalice v roce 2012 a snižování počtu poslanců, kteří vládu podpořili při opakovaných hlasováních o vyslovení důvěry a nedůvěry, se Nečasovu kabinetu podařilo prosadit řadu důležitých zákonů.

- Nečasovu postavení v čele vlády a strany nepomohlo ani to, že se občanským demokratům pod jeho vedením v řadě posledních voleb příliš nevedlo. V loňských předčasných volbách, kdy už Nečas nestál v čele strany, ODS skončila pátá a zaznamenala svůj suverénně nejhorší výsledek v historii.

- Tříleté Nečasovo působení v čele kabinetu skončilo loni, kdy podal k 17. červnu demisi kvůli vyšetřování vrchní ředitelky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství a údajného podplacení exposlanců ODS, kteří se vzdali mandátu a za to přijali místa ve firmách se státní účastí. Ve stejný den Nečas rezignoval i na funkci předsedy ODS. Dnes bylo oznámeno, že policie obvinila Nečase z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

- Podle lednových Lidových novin Nečas nyní radí miliardáři a developerovi Pavlu Sehnalovi, který je majitelem finanční skupiny SPGroup. "Spolupracujeme, a to už delší dobu...Radí mi třeba i v případě, že se něco píše v novinách, a já se ho zeptám, zda to je tak doopravdy, nebo ne, protože on má přehled," řekl Sehnal listu.

- Nečas také působí jako pedagog na vysoké škole CEVRO Institut.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.8 + 27.9) *

Zpět na přehled