Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Petr Lessy byl od policie propuštěn před více než rokem a čtvrt

Petr Lessy byl od policie propuštěn před více než rokem a čtvrt

Petr Lessy byl od policie propuštěn před více než rokem a čtvrt

3.12.2013 16:44, Zdroj: ČTK

Praha - Chronologie případu stíhání bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho (49) ve věci údajné pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s kauzou náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka:

 

2011:

Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.

1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že se Lessy svými výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc inspekce předala ministru vnitra Janovi Kubicemu ke kázeňskému projednání.

 

2012:

3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.

29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy údajně 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám dotazoval.

- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.

14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.

11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Ten podle Lessyho zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.

22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.

14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.

19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

 

2013:

16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud Lessyho soud pravomocně osvobodí, může se vrátit k policejnímu sboru.

26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání. To se zatím nestalo, lhůta pro podání ale vyprší až na konci prosince.

19. listopadu - Ministr Pecina se sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem a jeho předchůdcem Lessym. Na setkání řešili, zda se Lessy po zastavení stíhání vrátí do čela sboru. Žádné rozhodnutí ale na schůzce nepadlo.

3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak má dva prezidenty - Lessyho a Červíčka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.3 + 40.5) *

Zpět na přehled