Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Petr Dohnal vedl Vězeňskou službu od prosince 2012 do dubna 2014

Petr Dohnal vedl Vězeňskou službu od prosince 2012 do dubna 2014

Petr Dohnal vedl Vězeňskou službu od prosince 2012 do dubna 2014

18.12.2015 15:45, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka bývalého ředitele Vězeňské služby (VS) Petra Dohnala, který vyhrál spor o své loňské odvolání z funkce, a výběr informací o sporu po jeho odchodu z čela VS:

 

- Dohnal vedl Vězeňskou službu necelý rok a půl, od prosince 2012 do dubna 2014. Generálním ředitelem jej jmenoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), Dohnal ve funkci nahradil Jiřího Treglera, kterému předtím dělal náměstka. V říjnu 2013 jej prezident jmenoval do hodnosti brigádního generála. Odvolán byl loni 4. dubna, tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) krok zdůvodnila tím, že ztratila důvěru v jeho schopnost řádně vykonávat funkci a uskutečnit nezbytnou reformu vězeňství.

- K Vězeňské službě nastoupil Petr Dohnal na počátku 90. let. Začínal jako strážný v pankrácké věznici, kde postupně prošel řadou výkonných funkcí, mimo jiné vedl oddělení prevence a stížností. V létě 2007 byl jmenován nejprve náměstkem ředitele Vazební věznice Praha-Pankrác a od října 2007 do konce srpna následujícího roku toto zařízení vedl. Pak byl pověřen výkonem funkce prvního náměstka generálního ředitele VS. Do funkce náměstka byl definitivně jmenován počátkem září 2008 a byl jím až do svého jmenování generálním ředitelem.

- Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, absolvoval postgraduální studium forenzní psychologie na Univerzitě Karlově v Praze. Je ženatý a má dvě děti.

- Loni v únoru zahájila ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) s Dohnalem řízení o odvolání z funkce. Jako důvod uvedla nespokojenost s přístupem ředitele k ministerské kontrole. Tvrzení, že bránil ministerské prověrce, Dohnal odmítl, označil ho za záminku ke svému odvolání a hrozil podáním trestního oznámení. Později záležitost označil za "pseudokauzu" a ministryni se za některé výroky z minulosti omluvil.

- Po oznámení o zahájení řízení o odvolání z funkce se za Dohnala postavilo několik desítek ředitelů a ředitelek věznic, kteří poslali otevřený dopis premiérovi, členům vlády a Parlamentu. Ministryně Válková si za postup vůči Dohnalovi vysloužila kritiku poslanců opozičních TOP 09 a Starostů a ODS. Na její stranu se naopak veřejně postavil prezident Miloš Zeman. Dohnala nakonec Válková odvolala začátkem dubna, zhruba dva měsíce po svém nástupu do funkce.

- Dohnal se již od počátku svému odvolání bránil, ovšem až do nynějšího rozhodnutí soudu marně. Koncem dubna 2014 také Helena Válková jmenovala novým ředitelem Vězeňské služby Pavla Ondráška. Na Dohnalův rozklad, podaný již loni v dubnu, ovšem Válková ani její nástupce v ministerské funkci Robert Pelikán (ANO) dlouho nereagovali. Teprve letos v květnu pražský městský soud rozhodl, že ministr musí o rozkladu rozhodnout, Pelikán jej koncem listopadu zamítl. Proti rozhodnutí se Petr Dohnal odvolal k soudu, který mu nyní vyhověl.

- Od svého odvolání podal Dohnal ještě jeden rozklad, a to proti rozhodnutí ministerstva přeřadit jej do zálohy. Ministr spravedlnosti Pelikán v tomto případě Dohnalovi začátkem letošního listopadu vyhověl s tím, že se podřídil názoru rozkladové komise. Služební poměr Dohnala tak trvá a situace se podle ministra dostala zpátky do stavu, se kterým zákon nepočítá. "Dále jsme v mlze," poznamenal k tomu Pelikán.

- Podobnou situaci s dvojím vedením bezpečnostního sboru již Česká republika v uplynulých letech jednou zažila. V srpnu 2012 totiž skončil ve funkci policejní prezident Petr Lessy, kterého ministr vnitra Jan Kubice zbavil služebního poměru poté, co Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček. V říjnu 2013 ale Lessyho stíhání pravomocně zastavil pražský městský soud.

- Tehdejší šéf resortu vnitra Martin Pecina (ČSSD) v prosinci 2013 zrušil rozhodnutí svého předchůdce o Lessyho propuštění. Policie tak měla zhruba měsíc dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpal dovolenou. Až začátkem ledna 2014 totiž Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Loni v únoru, po nástupu nové vlády, pak Lessy sám odstoupil z funkce policejního prezidenta, nyní je policejním přidělencem na české ambasádě v Bratislavě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.6 + 19.0) *

Zpět na přehled