Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

7.1.2014 16:43, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Pecina tak vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce jeho náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to dnes uvedl na tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.

"Zjistili jsme, že tenkrát byl tak hrozný spěch s jmenováním a odvoláváním, pánové chtěli udělat všechno během jednoho dne, a došlo v výraznému pochybení při jmenování," podotkl Pecina na adresu svého předchůdce Jana Kubiceho, který Lessyho vyměnil za Červíčka v srpnu 2012 poté, kdy Lessyho obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci.

Lessy, který se tiskové konference zúčastnil současně s Pecinou, zdůraznil, že na postu policejního prezidenta nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát tomuto ministrovi rezignaci na svoji funkci a po domluvě s ním v určitém časovém horizontu opustit funkci policejního prezidenta, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny. O tom, zda by se zúčastnil nového výběrového řízení na šéfa policie, zatím nechtěl spekulovat.

Červíčkův advokát již dříve avizoval, že v případě odstranění Červíčka z čela policie podá takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu. I z tohoto důvodu dnes Pecinovo rozhodnutí zkritizoval jako uspěchané koaliční kandidát na ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

„Já se obávám, že nebude možné vybrat nového policejního prezidenta po rezignaci pana Lessyho do doby, než doběhne lhůta k rozkladu, který podá pan Červíček ministrovi vnitra tak, jak avizoval, případně než rozhodne soud, což může trvat několik měsíců,“ řekl ČTK. Podle se tak situace v policii spíše zhoršila.

Jestliže Lessy rezignuje a Červíček neuspěje ani u soudu, chce Chovanec uspořádat výběrové řízení na nového šéfa sboru, do kterého se budou moci přihlásit Červíček, Lessy i další policisté figurující v 11. platové třídě. „Takže dneska říkat, jestli to bude Lessy, Červíček, nebo někdo jiný - nevím,“ dodal.

Načasování Lessyho rezignace by si Chovanec představoval zhruba měsíc po nástupu nové vlády. "Pokud k rezignaci pana Lessyho dojde, tak by k ní mělo dojít řízeně, po dohodě a ku prospěchu policie - pokud vyhodnotíme, že ta rezignace je nezbytně nutná," poznamenal.

Pecina se dnešním rozhodnutím ztotožnil s názorem své poradní komise, která mu v pondělí odvolání Červíčka doporučila. Podle ní neměl Červíčka po obvinění Lessyho odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr Kubice, ale další z Lessyho náměstků Pavel Osvald. Rozhodnutí, která Červíček učinil ve funkci šéfa policie, nicméně podle Peciny zůstávají v právní moci.

Lessy dnes novinářům mimo jiné řekl, že bude chtít najít místo právě pro Osvalda, který je již zhruba 11 měsíců v záloze. „To je pro mě situace velmi nepřijatelná, takže já se budu snažit samozřejmě komunikovat a najít mu nějaké vhodné místo v policii, pokud bude chtít zůstat ve služebním poměru,“ uvedl.

Lessyho vrátil Pecina do služebního poměru navzdory doporučení své poradní komise začátkem prosince, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování. Červíček však naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co byl obviněn z toho, že nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.5 + 36.7) *

Zpět na přehled