Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pecina se s Červíčkem a Lessym sejde, až dostane rozsudek soudu

Pecina se s Červíčkem a Lessym sejde, až dostane rozsudek soudu

Pecina se s Červíčkem a Lessym sejde, až dostane rozsudek soudu

17.10.2013 13:07, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr vnitra v demisi Martin Pecina se kvůli řešení možného dvojvládí u policie nesejde se současným šéfem sboru Martinem Červíčkem a jeho předchůdcem Petrem Lessym dříve, než dostane rozsudek Městského soudu v Praze. Připustil však, že pokud o to Lessy projeví zájem, je ochotný se s ním sejít. Pecina to dnes řekl ČTK. Soud údajně zbavil Lessyho obvinění z pomluvy a zneužití pravomoci, oficiálně však verdikt zatím nikdo nepotvrdil.

"S Červíčkem se vídám, to je můj podřízený. A s Lessym se potkám, jestli on bude chtít. Ale já teď nemám žádný důvod se s ním potkávat. Ve třech se potkáme, až to bude (doručeno písemné vyhotovení rozsudku stranám)," uvedl ministr. Do doby, než bude mít verdikt v ruce, se nechce scházet ani Lessy. "Ani by nebylo řešit co. Až to budeme mít černé na bílém, tak se o tom můžeme pobavit," sdělil exšéf policie.

Podle některých médií odvolací městský soud minulý týden zastavil v neveřejném zasedání Lessyho stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci pouze potvrdila, že soud rozhodl, verdikt však komentovat odmítla s tím, že ještě nebyl doručen stranám řízení. Přesný obsah rozhodnutí zatím nezná ani Lessy, ani jeho advokát. Obvodní soud Lessyho v květnu nepravomocně osvobodil, žalobce se proti tomu odvolal.

Státní zástupce bývalého policejního prezidenta vinil z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu od počátku odmítá. Bývalý ministr vnitra Jan Kubice ho po obvinění inspekcí loni v srpnu z funkce odvolal.

Lessy již dříve řekl, že po doručení verdiktu požádá ministra vnitra, aby v rámci takzvaného přezkumného řízení zrušil jeho propuštění. Tím by se dostal opět do čela sboru. Podle něho je také třeba zkoumat, zda se Červíček dostal do své funkce v souladu se zákonem. Lessy dnes deníku Právo řekl, že Kubice porušil při jmenování Červíčka zákon hned ve třech bodech.

Pokud se spekulace o zprošťujícím rozsudku potvrdí, počítá Pecina s tím, že se s muži dohodne tak, aby byla zachována stabilita policie. Ministerstvo bude muset zřejmě Lessymu i uhradit roční plat. Ten činil něco přes 70.000 korun hrubého měsíčně. Pecina prý chce rovněž zjistit, zda Generální inspekce bezpečnostních sborů při vyšetřování Lessyho nepochybila.

Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.5 + 25.4) *

Zpět na přehled