Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Peake z funkcí odvolala náměstka, poradce a šéfa vyzbrojování

Peake z funkcí odvolala náměstka, poradce a šéfa vyzbrojování

Peake z funkcí odvolala náměstka, poradce a šéfa vyzbrojování

13.12.2012 18:22, Zdroj: ČTK

Praha/Brusel - Nová ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) dnes odvolala z funkce svého prvního náměstka Vlastimila Picka. Bývalý náčelník generálního štábu vedl tým, který se Švédskem vyjednával podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Ve funkci skončili i šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a ředitel kabinetu ministra František Šulc. Informoval o tom mluvčí úřadu Jan Pejšek. Peake změny provedla po jediném dnu ve funkci. Při nástupu na ministerstvo ve středu řekla, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů.

Premiér Petr Nečas (ODS) už vzkázal ze summitu EU v Bruselu, že personální změny na obraně nechápe. Po návratu bude od ministryně požadovat vysvětlení.

Peake dnešní krok obhajuje mimo jiné tím, že chce nad ministerstvem obrany civilní kontrolu. Opozice změny ve vedení úřadu kritizuje. Odvolání Picka překvapilo i prezidenta Václava Klause, protože podle premiéra Petra Nečase (ODS) měl zajistit kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS). "Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," řekl podle serveru Novinky.cz prezident.

"Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím, vedly," řekl Nečas.

"Jako ministryně obrany mám plné právo vybrat si své spolupracovníky," reagovala Peake. Změny ve vedení ministerstva prý činí průhledně a bez zákulisních dohod. "Věřím, že mé kroky v čele resortu obrany nakonec přesvědčí pana prezidenta, že jeho skepse není na místě," napsala v sms zaslané ČTK.

Za Peake se dnes postavila někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Picek byl v době jejího působení na úřadu náčelníkem generálního štábu. Bulant byl ředitelem kabinetu jejího náměstka Martina Bartáka. "Chtěla bych podpořit dnešní rozhodnutí Karolíny Peake. Směřují k návratu k civilnímu řízení resortu obrany, které se za exministra Vondry nějak vytratilo," napsala ČTK v sms Parkanová.

Bývalá ministryně je vyšetřována kvůli kontroverznímu nákupu dopravních letadel CASA pro armádu. Opozice nástup Peake do čela resortu kritizovala také s poukazem na předchozí působení Parkanové na ministerstvu obrany.

Podle mluvčího obrany Pejška nová ministryně považuje Pickovu funkci prvního náměstka za politickou a jeho nástupce bude vybrán po dohodě koaličních stran.

Stínový ministr obrany opoziční ČSSD Jan Hamáček dnes kritizoval, že ministryně Picka odvolala, aniž určila jeho nástupce. Změny ve vedení resortu u něj "vzbudily zděšení", řekl ČTK. Podobné kroky podle něj mohou vést k destabilizaci ministerstva. Picek připravoval celou řadu legislativních změn a vedl i tým, který vyjednával o dalším pronájmu gripenů, připomněl Hamáček.

Podle Nečase je Picek velmi kvalitní odborník. "Z tohoto pohledu tento krok paní ministryně příliš pochopitelně nevypadá," uvedl předseda vlády.

Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) se Peake zastal. Ministryně má podle něj právo vybrat si spolupracovníky v čele resortu. Picek udělal pro armádu velké množství práce a zaslouží si nadále zastupovat Česko například v diplomacii, podotkl Vidím.

Důvodem Bulantova odvolání je podle Peake nezvládnutá veřejná zakázka na dodávku nových uniforem pro armádu. Zakázku nedávno zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Obrana se proto rozhodla stejnokroje nakoupit přes jednu z agentur NATO.

Bulantovo odvolání dnes přivítala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Vyzbrojovací úřad podle ní neprospíval ani armádě, ani českým zbrojním firmám. "Úřad pod vedením generála Bulanta v některých případech rezignoval na svou činnost," uvedl prezident asociace Jiří Hynek.

Bulant i Picek jsou generálové. Peake dnes uvedla, že v blízké budoucnosti hodlá přistoupit k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva. Národní úřad pro vyzbrojování, kterému šéfoval Bulant, proto nebude nadále obsazen vojákem v činné službě, zdůvodnila ministryně.

Peake dnes rovněž rozhodla o zrušení funkce náměstka pro obranné akvizice, kterou také zastával Bulant. Považuje ji za zbytečnou právě proto, že byl na obraně zřízen vyzbrojovací úřad.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.6 + 18.4) *

Zpět na přehled