Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Parkanová chce, aby mohli promluvit autoři zprávy o Krejčíkovi

Parkanová chce, aby mohli promluvit autoři zprávy o Krejčíkovi

Parkanová chce, aby mohli promluvit autoři zprávy o Krejčíkovi

5.3.2011 11:34, Zdroj: ČTK

Místopředsedkyně sněmovny a někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) vyzvala ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), aby zbavil mlčenlivosti autory zprávy o bývalém šéfovi Vojenského zpravodajství Miroslavovi Krejčíkovi, které vedly k jeho odchodu z funkce. Uvedla to dnes ve večerním pořadu České televize Události, komentáře.
   

 Mlčenlivosti již byl dříve zbaven Krejčík. Ve čtvrtek vypovídal před sněmovním branným a bezpečnostním výborem, kde měl mluvit hlavně o armádních zakázkách, nakonec ale hovořil především o okolnostech svého odchodu z funkce. Výbor poté vyzval Parkanovou k odstoupení z veřejných funkcí. Parkanová však rezignovat nehodlá.
  

  Mezi signatáři dokumentu o Krejčíkovi byl jeho dočasný nástupce generál Pavel Adam. Sněmovní výbor pro obranu Vondru ve čtvrtek vyzval, aby zajistil, že Adam, který je nyní zaměstnancem velitelství NATO v Bruselu, "nebude v budoucnu vykonávat žádnou funkci pro ČR". Vondra dnes ČTK sdělil, že to zatím nehodlá udělat. "Výzvu nepodceňuji, ale okolnosti odvolání bývalého ředitele vojenského zpravodajství nyní vyšetřuje vojenská policie, která v této věci zahájila úkony trestního řízení. Počkám na výsledky tohoto vyšetřování," sdělil Vondra v prohlášení zaslaném ČTK.
   

 "Mě opravdu mrzí, že výbor pro obranu a bezpečnost se skutečně nechtěl zabývat tím, aby vyslechl těch šest signatářů eventuálně osoby další. A ještě víc mě to mrzí na pana ministra Vondru. Já bych ho v tuto chvíli chtěla opravdu vyzvat k tomu, aby zprostil mlčenlivosti ty osoby, které psali tento materiál. Nepochybuji o tom, že jejich svědectví by bylo velmi přínosné," řekla ČT Parkanová.
   

 Okolnosti Krejčíkova odchodu z vedení vojenské rozvědky a kontrarozvědky byly podle Vondry nestandardní. "Cítil, že ty okolnosti byly podivné. Svým způsobem podivné skutečně byly. To nebyl standardní odchod z funkce," řekl po čtvrteční jednání výboru Vondra.
   

 Ke Krejčíkově odchodu před čtyřmi lety vedl údajný diskreditační materiál na náměstky Parkanové, která v té době obranu vedla. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík. Krejčík to ale popírá a v lednu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
   

 Parkanová se také pozastavila nad tím, že na jednání výboru nebyla pozvána. Poslanec ČSSD a člen sněmovního branného a bezpečnostního výboru Václav Klučka (ČSSD) v ČT řekl, že jako členka sněmovny měla možnost na jednání přijít. Parkanová ale upozornila, že jednání bylo svoláno s úplně jiným programem.
   

 Klučka v ČT dále řekl, že na Parkanovou podá trestní oznámení kvůli tomu, že překročila své kompetence tím, že pověřila podřízené Krejčíka, aby o něm sbírali kompromitující materiály. "Podávám trestní oznámení na paní místopředsedkyni Parkanovou, protože jako ministryně obrany minimálně v jednom dokumentu porušila zákon, protože uložila něco, co jako uložit nemohla," řekl Klučka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.2 + 23.8) *

Zpět na přehled