Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pardubický kraj vystěhuje ústavy z památek do moderního bydlení

Pardubický kraj vystěhuje ústavy z památek do moderního bydlení

Pardubický kraj vystěhuje ústavy z památek do moderního bydlení

6.12.2018 15:04, Zdroj: ČTK

Pardubice - Hrad Rychmburk na Chrudimsku a zámek Bystré na Svitavsku budou do dvou let prázdné. Pro klienty sociálních ústavů, kteří v památkách žijí, Pardubický kraj staví moderní bydlení. Příští rok zahájí poslední stavební etapu. Do několika let budou památky přístupné veřejnosti. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

"Chystáme výstavbu dvou rodinných domků včetně potřebného zázemí pro klienty z hradu Rychmburk na Chrudimsku. V současné době vyhlašuje kraj veřejnou zakázku na stavební práce," řekl Línek.

V centru města Bystré na Svitavsku pak kraj připravuje rekonstrukci rodinného domu z roku 1937. Bude sloužit hlavně jako administrativní objekt. "Jeho součástí bude i bezbariérová aktivizační denní místnost pro osoby se zdravotním postižením a další potřebné zázemí. To nám umožní uvolnit poslední prostory na zámku Bystré," řekl Línek.

Pardubický kraj několik let transformuje svá sociální zařízení pro lidi se zdravotním postižením a pro duševně nemocné. Nyní mají kolem 800 klientů, přibližně 400 z nich už žije v komunitním bydlení, což jsou byty nebo rodinné domy.

"Mají různou intenzitu sociální péče a podpory dle individuálních potřeb. Někteří využívají i chráněné bydlení nebo podporu samostatného bydlení, kde tak častou pomoc nepotřebují," uvedl krajský radní Pavel Šotola (KDU-ČSL).

Hejtmanství zároveň připravuje změnu ve využití památek, v kterých ústavy sídlí. Do budoucna budou sloužit cestovnímu ruchu, může tam být ubytování i muzeum. "Hledáme se samosprávami a místními akčními sdružení optimální využití. Spolupracujeme se studenty architektury. Prezentace jejich návrhu Rychmburka bude v únoru, Bystré možná v létě," řekl Línek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.2 + 0.8) *

Zpět na přehled