Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 25. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pardubický kraj se obává zhoršování kvality své silniční sítě

Pardubický kraj se obává zhoršování kvality své silniční sítě

Pardubický kraj se obává zhoršování kvality své silniční sítě

10.3.2010 15:02, Zdroj: ČTK

Vedení Pardubického kraje se obává, že po roce 2013, kdy skončí možnost získávat dotace Evropské unie, nebude mít dost peněz na údržbu a obnovu silniční sítě. Bylo by pak nutné hledat jiné zdroje nebo omezit financování jiných, dosud prioritních oblastí, případně se smířit s horšící se kvalitou cest. Novinářům to dnes řekli hejtman Radko Martínek a náměstek Jan Tichý (oba ČSSD).

Provozní příspěvek Správy a údržby silnic Pardubického kraje letos dosáhne 325 milionů korun včetně zimní i letní údržby, minulý rok to bylo o 26 milionů korun více. Další stamiliony korun spolykají investice. "Budeme se muset zamyslet nad tím, jakým způsobem se při rozsahu silnic do budoucna chovat. Každým rokem procento reprodukce klesá, nyní jsme asi na 30 procentech. Jestliže investicemi z evropských fondů pokrýváme pět procent silniční sítě, na zbývajících 95 procentech se neustále snižuje kvalita komunikací," uvedl Tichý.

Silniční síť v Pardubickém kraji patří k nejhustším v zemi. Kraj se stará o zhruba 3130 kilometrů komunikací druhé a třetí třídy a 810 mostů. U nich stojí asi 28.000 sloupků s 40.000 dopravními značkami, lemuje je 4500 kilometrů příkopů. Silničáři udržují asi 15.000 hektarů zeleně, 110.000 keřů a stromů. Vodorovné dopravní značení pokrývá plochu 1,68 milionu metrů čtverečních, vyčíslil Tichý.

Letošní zimní údržba stála o 30 milionů korun více než vloni, navíc způsobila větší poškození silnic, což dále zhoršuje možnosti financování oprav. "Propad je velký, ale nemůžeme jej dopustit, protože bychom jinak museli začít nějak kategorizovat silniční síť a říct si, které komunikace třetí třídy jsou zbytné a omezovat na nich údržbu. Museli bychom se v podstatě smířit i s tím, že bychom nebyli schopni opravit všechny výtluky po zimě. Tyto cesty by pak měly být zařazené jako místní obslužné komunikace, které by měly převzít obce, což by ale asi narazilo na obtíže," řekl Tichý.

Podle hejtmana Martínka lze letos očekávat další propad ekonomiky a tím způsobené snížení příjmů krajského rozpočtu. "Budeme muset zřejmě přehodnocovat některé priority, na něž jsme byli zvyklí dosud vydávat peníze," uvedl Martínek. Spolu s Tichým odmítl názor, že by kraj v ekonomické nouzi neměl hradit regulační poplatky ve zdravotnictví. Finanční rezervy podle nich jsou ve výběrových řízeních na veřejné zakázky a větší šetrnosti.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.7 + 22.9) *

Zpět na přehled