Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pardubický dopravní podnik čekají investice za 150 mil. Kč

Pardubický dopravní podnik čekají investice za 150 mil. Kč

Pardubický dopravní podnik čekají investice za 150 mil. Kč

26.12.2018 07:05, Zdroj: ČTK

Pardubice - Dopravní podnik v Pardubicích v příštím roce koupí 15 nových vozidel, připravuje modernizaci odbavovacího systému a přejde z radiové analogové komunikace na digitální. Vše bude stát odhadem 150 milionů korun. ČTK to řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Letos podnik investoval rekordních 300 milionů korun, většinu měl z evropských dotací. Koupil například parciální trolejbusy, které díky přídavné baterii jezdí i mimo trakční síť, a zprovoznil dvě nové trolejové trati.

"Máme připravovanou investici na dalších 15 vozidel, evropské dotace nám snižují odpisy, takže musíme reinvestovat prostředky, aby nás to za deset let nedoběhlo, abychom neměli odepsané vozy a neměli na ně peníze," řekl Pelikán. Podnik koupí pět trolejbusů a deset autobusů za 100 milionů korun.

Příští rok podnik čeká i modernizace odbavovacího systému za 30 milionů korun, v lednu komise otevře obálky s nabídkami. Doba provedení zakázky je až 18 měsíců. Ve vozech pak bude možné platit jízdné nejen Pardubickou kartou, ale i kartami jiných dopravců a bank.

"Když se nám zakázka podaří vysoutěžit, potřebujeme mít do 30. dubna podepsanou smlouvu o dílo, abychom mohli na celý projekt dostat dotace. Trošku to spěchá," řekl Pelikán.

Výběrové řízení podnik vypisuje podruhé. Podobně je na tom dopravní podnik v Hradci Králové, který dodavatele nového odbavovacího systému dvakrát nevybral, řekl Pelikán. "Bohužel neúspěšní uchazeči mají pocit, že měli vyhrát, a posílají námitky na antimonopolní úřad. Lhůty tam jsou nekonečné, proto radši výběrová řízení rušíme a vypíšeme nové," řekl Pelikán.

Změnou v Pardubicích projde i radiová komunikace, kterou má dopravní podnik spolu s městskou policií. Pomocí radiového spojení komunikují řidiči s dispečinkem. Vozidla MHD se pak nově spojí i s inteligentními semafory, které v Pardubicích budou, a dostanou tak v křižovatkách přednost.

"Radiová síť je z roku 2004 a je analogová. V dnešním světě potřebujeme datové kanály. Město na to vypíše veřejnou zakázku, bude to stát kolem 20 milionů korun," řekl Pelikán.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.2 + 46.5) *

Zpět na přehled