Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Pardubická radnice je zčásti opravená, úředníci se vrací

Pardubická radnice je zčásti opravená, úředníci se vrací

Pardubická radnice je zčásti opravená, úředníci se vrací

13.2.2019 10:42, Zdroj: ČTK

Pardubice - V příštích týdnech se začnou do opravované radnice v Pardubicích vracet úředníci. Hotové je třetí patro. Stavební firma postupně zpřístupní i další podlaží, jako poslední se bude stěhovat vedení města. Novinářům to dnes řekli zástupci magistrátu.

"Máme příslib, že bychom po prázdninách mohli už pracovat v nových kancelářích. Když vidím, jakou dobrou práci odvedli stavaři, jsem rád, že řemeslo v Čechách ještě žije," řekl k termínu stěhování politiků primátor Martin Charvát (ANO).

Novorenesanční radniční komplex pochází z konce 19. století a vznikl na místě tří barokních domů. Radnici navrhl architekt Jan Wejrych. Stavbaři přezvali budovu před více než rokem. Všechno mají mít hotové v červnu. V zadní části radnice dokončili fasádu. Po třetím patře dodělávají první podlaží.

"Postupně provádíme práce na druhém nadzemním podlaží. Zbývá nám udělat severní křídlo radnice, což bude finále celé rekonstrukce radnice," řekl stavbyvedoucí Martin Dvořák.

Stavební práce byly náročné zejména kvůli výměně trámů, které poškodily dřevokazné houby. Nakonec dělníci museli vyměnit mnohem víc dřevených částí, než odhadoval projekt. "Nové stropy nás všechny přežijí. Budou tady dalších desítky až stovky let pro budovu fungovat," řekl Dvořák.

Radnice je památkově chráněná, značnou část prací zahrnuje restaurování. Odborníci obnovují malby na chodbách, konzervovali malby v kancelářích. Na podlaze jsou zčásti repliky barevných vzorovaných dlaždic, asi polovina z nich byla už zničená.

"Vyrábět dlaždice byla dost náročná ruční práce. Děláme i pilastry, imitace kamenných sloupů. Takže si tady dost hrajeme, aby to dobře vypadalo," řekl restaurátor Ruben Richtermoc.

Náklady na opravy vzrostly kvůli velkému množství nových trámů, víc také stojí restaurování. Stavební práce podle současných odhadů budou stát 87 milionů korun, restaurování deset milionů korun.

"Rozpočet stoupl. Jsme ale stále v maximálním rozsahu 30 procent možného navýšení investice, který nám umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. Když už se do radnice po tolika letech investuje, bylo by škoda to neudělat všechno," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.0 + 10.5) *

Zpět na přehled