Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Otazníky kolem KV Arény

Otazníky kolem KV Arény

Otazníky kolem KV Arény

12.6.2011 11:36, Zdroj: vz24.cz

Komu vlastně patří KV Aréna? Stavba, která se hned po svém vzniku stala chloubou Karlových Varů, v poslední době zaměstnává mnoho lidí více, než by si všichni přáli. A rozhodně ne v pozitivním smyslu.

Kolem multifunkční haly jsou otazníky od samého začátku, vezměte si hned sporné losování ohledně dodavatele stavby (dvě a půl minuty dlouhé video na serveru youtube.com, kde tahání správných obálek trvá směšně dlouho, vidělo již přes 100 000 lidí). Sice bylo podrobeno zkoumání policie, ale ta nakonec nikoho neobvinila, ačkoli za to město dostalo půlmilionovou pokutu. A nyní se vynořil problém ještě pikantnější – kdo je vůbec vlastníkem?
 
Na první pohled se to zdá být velmi jednoduché. Město za stavbu zaplatilo téměř 1,2 miliardy korun (mimochodem tato cena jako nesmírně předražená rovněž vyvolala řadu nezodpovědných otázek) firmám Syner, Baustav a Metrostav za stavbu víceúčelové arény, kterou Karlovy Vary dovybavily, užívají ji, pronajímají, jednají o odkoupení okolních pozemků a nyní začaly v jejím sousedství stavět krytý bazén. Kdo jiný by tedy měl být vlastníkem?
 
Náměstek karlovarského primátora má však jiný názor. Proto 23. května podal na všechny tři stavební firmy žalobu, aby rozhodl soud, komu hala patří – jestli městu, anebo firmám. Bylo by skutečně svérázné, kdyby stavební firmy inkasovaly víc jak miliardu za to, že si postaví vlastní halu. A ještě svéráznější by bylo, k čemu by došlo v případě soudního verdiktu v souladu s žalobou – firmy by totiž musely miliardu městu vrátit. To by se na radnici nepochybně někomu líbilo, kdyby se tím pokryl rozdíl mezi zaplacenou cenou a skutečnou hodnotou díla. Minimálně náměstku primátora.
 
Jenže onen náměstek, Jiří Kotek (Alternativa), jak se zdá, podal žalobu za město, ale na vlastní pěst. Nikoho, tedy ani městskou radu, ani primátora, o svém kroku neinformoval. To se na radnici nesetkalo zrovna s pochopením, proto primátor nařídil žalobu stáhnout, což se 9. června skutečně stalo. Tím si Karlovy Vary zachovaly zdání majitele haly, protože podanou žalobou se faktického vlastnictví zřekly, jak připomínali někteří radní.
 
Za vším jsou pochopitelně peníze. Žaloba do 23. května podle Kotka umožňovala rozporovat první z faktur na 9 milionů korun, o které stažením žaloby město přišlo. Na druhou stranu, v případě neúspěchu žaloby by město muselo zaplatit milion jako soudní poplatek, osm milionů jako náklady soudního zastoupení, a především by město muselo vrátit dotaci ve výši 156 milionů korun, kterou na stavbu KV Arény dostalo. Navíc by finanční úřad mohl nařídit městu vrátit zpětný odvod DPH ve výši 184 milionů. A to by byla pro Karlovy Vary slušná pálka, nějakých 350 milionů. A k tomu fakt, že hala není jejich. Nejčastější nájemci haly – hokejisté HC Energie – by se tak obrazně řečeno mohli jít klouzat.
 
Karlovy Vary však žalobu nestáhly kvůli věcné podstatě problému, ale z důvodů „nevyjasněných otázek týkajících se procesní stránky a ekonomických důvodů“. A podle některých se vše, jen lépe připravené, může znovu vrátit k soudu.
 
Tak uvidíme. Brzy se možná dočkáme pokračování kolotoče otázek, komu co vlastně patří. A na youtubu se třeba objeví další podivné video.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 10.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.8 + 20.0) *

Zpět na přehled