Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 27. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ostravský obvod nakonec zřejmě umožní výstavbu obchodního centra

Ostravský obvod nakonec zřejmě umožní výstavbu obchodního centra

Ostravský obvod nakonec zřejmě umožní výstavbu obchodního centra

12.4.2012 15:10, Zdroj: ČTK

Radní centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nakonec zřejmě udělí společnosti Amádeus Real souhlas s umístěním objektu obchodního centra ve středu města. Právě tento chybějící souhlas městského obvodu byl důvodem, proč společnost v březnu odstoupila od kupní smlouvy s městem na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měla stavba stát. Obvodní radní sice na svém dnešním jednání definitivně nerozhodli, ale v pondělí se sejdou znovu a potřebné dokumenty schválí, řekl dnes ČTK starosta Jiří Havlíček (ČSSD).

Kvůli dřívějšímu nesouhlasnému stanovisku obvodu společnost Amádeus Real odstoupila od kupní smlouvy a po městu Ostrava požaduje 54 milionů korun za dosud zaplacenou kupní cenu pozemků, jejíž celková výše byla 83 milionů korun. Developer rovněž avizoval, že bude vymáhat i náhradu vzniklé škody.

Přestože společnost nutný souhlas nakonec zřejmě získá, není jasné, zda přehodnotí své stanovisko a bude v projektu dále pokračovat. Mediální zástupce společnosti Amádeus Real Jan Piskáček dnes ČTK řekl, že společnost se v tuto chvíli nebude k celé záležitosti jakkoliv vyjadřovat.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) už ve středu novinářům řekl, že město vyzvalo obvod, aby své původní stanovisko přehodnotil, protože i v případném soudním sporu s developerem by postoj obvodu mohl sehrát důležitou roli. Pokud totiž obvod vydá kladné rozhodnutí, nebude ze strany města existovat žádná překážka, která by bránila v pokračování celého projektu.

Podle Havlíčka se obvodní radní chtějí sejít na mimořádné schůzi rady ještě v pondělí a to proto, aby mohli připravit rovněž všechny potřebné písemné podklady. Na jednání pak podle Havlíčka revokují původní zamítavé stanovisko.

Původně plánovaná stavba úzce souvisí také s osudem chátrajícího Módního domu Ostravica-Textilia v centru města. Vlastníkem souboru tří domů je právě společnost Amádeus Real, která původně plánovala jejich částečné využití a propojení s novým obchodním centrem, které mělo vzniknout v těsné blízkosti. Nyní však městu nabídla odkup nemovitostí za zhruba 158 milionů korun. Jejich koupi ale město neplánuje.

Právě kvůli chátrajícím historickým stavbám vznikla ve městě petice na jejich záchranu, kterou podepsalo již více než 5600 lidí. Podle organizátorů petice by naopak od smlouvy mělo odstoupit město, protože Amádeus Real dle jejich mínění porušuje zákonnou povinnost vlastníka starat se o kulturní památky. Dva ze tří chátrajících historických objektů jsou památkově chráněné. Zkáza kdysi nejluxusnějšího obchodního domu města začala v roce 2000, kdy se uzavřel poté, co se v něm při nepovolené rekonstrukci zřítily stropy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 14.9) *

Zpět na přehled