Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Osm organizací Prahy dostalo od ÚOHS pokutu 240.000 Kč za tendr

Osm organizací Prahy dostalo od ÚOHS pokutu 240.000 Kč za tendr

Osm organizací Prahy dostalo od ÚOHS pokutu 240.000 Kč za tendr

16.4.2010 15:37, Zdroj: ČTK

Osm příspěvkových organizací pražského magistrátu dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 240.000 korun. Důvodem byl chybný postup v desetimilionové zakázce na výběr auditorské firmy. ČTK to dnes řekl místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký. Proti prvostupňovému rozhodnutí úřadu se firmy odvolaly k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi. Za obdobné pochybení už Praha a dvě její organizace dostaly pokutu 160.000 korun v lednu.

K nyní pokutovaným organizacím patří Hudební divadlo v Karlíně, Galerie hlavního města Prahy, Lesy hlavního města Prahy, Městská knihovna, Botanická zahrada, Správa pražských hřbitovů, pohřební ústav a Městská poliklinika Praha. Ve všech tendrech zvítězila firma BNV Consulting, která pro Prahu mimo jiné zpracovala audit pro pražský dopravní podnik a spolupracovala na projektu opencard. Tento kontroverzní projekt univerzálních červených průkazů, který Prahu stál už více než 800 milionů korun a přitom umožňoval jen několik funkcí, vyšetřují policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

"Na přelomu let 2007 a 2008 zadali veřejnou zakázku na provedení personálního a organizačního auditu jako osm samostatných zakázek malého rozsahu," uvedl Rudolecký. Organizace nedovoleně zakázku rozdělily na osm menších, a zadaly je proto v jednodušším režimu mimo zákon o veřejných zakázkách.

Podle antimonopolních úředníků ale měly organizace vypsat jednu velkou veřejnou zakázku. Všech osm menších zakázek totiž jevilo velmi podobné znaky a značnou souvislost časovou i místní. Koordinaci postupu při zadávání zakázek navíc zajišťovala jedna osoba - ředitel pražského magistrátu.

Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf argumentuje tím, že jsou uvedené organizace samostatné instituce, a proto audity nemohly být zadány jako celek. "Každý audit byl jiný," řekl Wolf ČTK.

"Uvedený postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," míní místopředseda ÚOHS. "Nelze totiž vyloučit, že v případě zákonného postupu by zadavatelé obdrželi nabídky i od dalších dodavatelů, kteří by mohli zajistit výhodnější podmínky plnění než vybraný uchazeč, s nímž byla podepsána smlouva," dodal.

Za nedovolené rozdělení zakázky za téměř šest milionů korun v roce 2007 na menší dostal pražský magistrát, pražská technická správa komunikací a Centrum sociálních služeb Praha pokutu od ÚOHS už v lednu. Praha dostala 80.000 korun, technická správa komunikací a centrum sociálních služeb po 40.000 korunách. Také proti této pokutě se všechny tři subjekty odvolaly k předsedovi ÚOHS. Také tyto zakázky získala firma BNV Consulting.

BNV Consulting se podle dřívějších informací podílí nebo podílela také na jiných projektech pro hlavní město i městské části. Pro pražský dopravní podnik navrhuje vyvedení činností mimo podnik (takzvaný outsourcing), jednatel firmy Radek Novotný působil v podniku jako ředitel transformace. Jeho odstoupení a ukončení outsourcingu požadovali loni na podzim odboráři dopravního podniku. Hrozili také stávkou.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.8 + 14.7) *

Zpět na přehled