Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Organizace žádají vládu, aby zvážila odvolání Rafaje

Organizace žádají vládu, aby zvážila odvolání Rafaje

Organizace žádají vládu, aby zvážila odvolání Rafaje

11.3.2019 14:07, Zdroj: ČTK

Praha - Pětice protikorupčních organizací se obrátila na vládu s výzvou, aby zvážila, zda prezidentovi nenavrhne odvolání šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje z funkce. Na webových stránkách to dnes uvedlo sdružení Oživení. Podle něj musí kabinet prověřit jeho rozhodnutí ohledně zakázky na mýtný systém či loňské odvolání místopředsedy ÚOHS Josefa Chýleho.

"Na základě aktuálních informací z médií a zejména informací z příkazu k domovní prohlídce je zásadním způsobem ohrožena důvěryhodnost vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uvedlo Oživení. Podle čtvrtečních informací serveru Novinky.cz policie podezřívá Rafaje a ředitele provozovatele mýtného systému Kapsch Karla Feixe z korupce.

Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek vyzvala Rafaje k odchodu již dříve také Transparency International ČR (TI). Pod dnešní výzvou jsou podepsány Oživení, EconLab, Frank Bold, Otevřená společnost a Nadační fond proti korupci. Uvedly, že vláda musí řešit narušenou důvěru ve vedení úřadu.

Policie minulý týden zasahovala mimo jiné v brněnském sídle ÚOHS. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda uvedl, že zásah souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se ÚOHS zabýval, včetně zakázky na mýtný systém. "Byť ctíme presumpci neviny předsedy ÚOHS a dalších osob zmiňovaných v souvislosti s policejním zásahem ze dne 7. března 2019, domníváme se, že Vládě ČR by mělo jít primárně o zajištění důvěryhodnosti veřejnosti v ÚOHS a v jeho rozhodovací činnosti," uvedly organizace.

Předsedu antimonopolního úřadu jmenuje a odvolává prezident na návrh vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.0 + 36.4) *

Zpět na přehled