Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Oprava fasády radnice v Olomouci bude o 15 mil. Kč levnější

Oprava fasády radnice v Olomouci bude o 15 mil. Kč levnější

Oprava fasády radnice v Olomouci bude o 15 mil. Kč levnější

12.2.2019 11:34, Zdroj: ČTK

Olomouc - Chystaná rekonstrukce fasády olomoucké radnice a její hlavní věže bude po uzavření veřejné soutěže stát 57 milionů korun, což je zhruba o 15 milionů korun méně, než činil původní odhad. Oprava fasády a věže radnice začne letos a měla by skončit příští rok. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Výsledná cena rekonstrukce fasády a radniční věže podle Majora radní překvapila. "O tuto veřejnou zakázku se ucházeli tři zájemci a všichni tři také splnili požadovaná kritéria. V rozpočtu se počítalo s částkou 72 milionů korun, vítězný uchazeč nabídl cenu výrazně nižší, konkrétně 57 milionů korun," uvedl Major.

Zakázka zahrnuje opravu fasády radnice, rekonstrukci obou venkovních schodišť i výměnu a doplnění kamenných soklů či restaurování kamenických a kovářských částí.

Součástí projektu je i obnova slunečních hodin z barokního období úprav radnice, které byly zničeny po roce 1918. Dělníci také opraví dřevěnou konstrukci hlavní radniční věže a vymění její oplechování.

Práce na opravě fasády a věže radnice by podle Majora měly být zahájeny co nejdříve. Dokončení tesařských a klempířských prací na věži je plánováno na letošní listopad. Celá rekonstrukce má skončit příští rok.

Postupná oprava radnice v historickém centru Olomouce byla zahájena na začátku roku 2017. Jako první byla za zhruba 30 milionů korun rekonstruována střecha, která už byla v havarijním stavu. Pak přišlo na řadu informační centrum či vstup do budovy radnice. Poslední etapa rekonstrukce zahrnuje fasádu a radniční věž.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Město mělo tehdy soudní pravomoc, radnice sloužila jako věznice, mučírna, zbrojnice a zůstávala i tržnicí.

Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a byla provedena nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.1 + 49.4) *

Zpět na přehled