Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Opětovné jmenování Rafaje do čela ÚOHS se zatím odkládá

Opětovné jmenování Rafaje do čela ÚOHS se zatím odkládá

Opětovné jmenování Rafaje do čela ÚOHS se zatím odkládá

28.4.2015 21:52, Zdroj: ČTK

Praha - Návrh na opětovné jmenování Petra Rafaje do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zatím odkládá. V koalici nepanuje shoda v náhledu na fungování této instituce. Po dnešním jednání koaliční rady to naznačil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který Rafaje nominoval.

"My jsme diskutovali o situaci na antimonopolním úřadě, o tom, jak je vnímáno jeho fungování. Dohodli jsme se na tom, že ještě debata v rámci koalice bude pokračovat," shrnul Sobotka jednání koaliční rady k tomuto tématu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) činnost ÚOHS pod vedením Rafaje nedávno označil za katastrofální. Výše pokut uložených antimonopolním úřadem za porušení hospodářské soutěže v posledních šesti letech, kdy v čele úřadu stál Rafaj, prý výrazně klesla.

Antimonopolní úřad naopak tvrdí, že pod vedením Rafaje je efektivnější než v minulosti. Firmy už za kartely oproti dřívějšku sankce platí, naopak některé stomilionové pokuty z doby, kdy úřad vedli Rafajovi předchůdci Martin Pecina nebo ještě Josef Bednář vyzněly do ztracena. Celkově byly loni v oblasti hospodářské soutěže uloženy pokuty v celkové výši 228 milionů korun.

Rafaj potvrdil, že by v úřadu rád pokračoval, není si ale jist postojem prezidenta Miloše Zemana. Zeman je podle Lidových novin s prací Rafaje nespokojen a na místo by rád protlačil Františka Lukla, starostu Kyjova a někdejšího ministra pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

ÚOHS aktuálně dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance. Monitoruje poskytování veřejné podpory a dohlíží na zneužití významné tržní síly. Úřad má 239 zaměstnanců, před šesti lety jich byla polovina. ÚOHS posílil zejména počet zaměstnanců v oblasti veřejných zakázek.

Rafaj byl před šesti lety nominován za ČSSD stejně jako před ním Martin Pecina. Ještě dříve střežili hospodářskou soutěž původně lidovci Stanislav Bělehrádek a Josef Bednář.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.3 + 1.3) *

Zpět na přehled