Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Operátoři by mohli získat kmitočty z aukce pro 5G v dubnu

Operátoři by mohli získat kmitočty z aukce pro 5G v dubnu

Operátoři by mohli získat  kmitočty z aukce pro 5G v dubnu

10.6.2019 15:35, Zdroj: ČTK

Praha - Vydražené kmitočty v pásmech 700 a 3500 MHz pro mobilní sítě 5G by mohli operátoři získat příští rok v dubnu. Od června by pak mohli sítě postupně začít spouštět. V aukci budou přihazovat od ledna. Počítá s tím Český telekomunikační úřad (ČTÚ), řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Drtina. Stát předběžně počítá s výnosem aukce kolem osmi miliard korun a od aukce si slibuje i příchod čtvrtého operátora a zvýšení konkurence na trhu.

ČTÚ podle Drtiny dokončil podmínky aukce a do konce měsíce je chce předložit k veřejné konzultaci. Seznámil s nimi i ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a chystá se je zároveň projednat s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Evropskou komisí.

"V srpnu jde materiál na vládu, v září až říjnu bude vypsána aukce," dodal Drtina. Operátoři budou moci sítě postupně spouštět od poloviny příštího roku, až budou frekvence uvolněné přechodem televizí na nový standard DVB-T2. Ten si vyžádá méně kmitočtů a proto bude možné jejich část využít pro mobilní sítě.

Vedle příjmu z prodeje frekvencí pro státní rozpočet si stát od chystané aukce slibuje příchod čtvrtého operátora. Zájem o účast předběžně potvrdila firma Nordic Telecom a hovoří se i o zájemcích ze zahraničí. Zástupci Nordic Telecomu ale několikrát uvedli, že o jeho účasti rozhodnou právě podmínky aukce.

Dříve představené principy aukce počítaly s povinností poskytnout národní roaming novému hráči a vyhrazením části frekvencí pro uchazeče o vstup na trh. Úspěšní držitelé frekvencí by také měli povinnost zúčastnit se tendru na zajištění komunikačních služeb pro záchranné složky.

Na českém trhu působí tři mobilní operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone. Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.3 + 37.6) *

Zpět na přehled