Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Omnipol tvrdí, že je připraven vyměnit pět L-159 za letoun CASA

Omnipol tvrdí, že je připraven vyměnit pět L-159 za letoun CASA

Omnipol tvrdí, že je připraven vyměnit pět L-159 za letoun CASA

5.8.2010 14:16, Zdroj: ČTK

Společnost Omnipol tvrdí, že je připravena dodržet smlouvu o výměně pěti českých bitevníků L-159 za španělský transportní letoun CASA. Ohradila se tak proti kritice premiéra Petra Nečase. Předseda vlády na úterní tiskové konferenci zpochybnil úlohu Omnipolu jako prostředníka obchodu s konsorciem EADS, které dopravní letouny vyrábí. Vláda tvrdí, že nákup čtyř španělských dopravních letounů CASA schválila právě kvůli tomu, aby udala letouny L-159. Ministerstvo obrany dnes nechtělo případ komentovat.

Konsorcium mělo podle smlouvy uzavřené s ministerstvem obrany zajistit odbyt pro pět L-159, které měly skončit u španělského letectva. Později se ovšem ukázalo, že Španělé nemají o letouny zájem.

Nečas v úterý kritizoval Omnipol za to, že podle něj jako prostředník celého kontraktu nikterak nepomáhá s řešením vzniklé situace, ale pouze "odsává stovky milionů korun z tohoto kontraktu na svůj účet za služby, které šly zajistit jiným způsobem".

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon se dnes proti Nečasově kritice ohradil. V tiskovém prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že jeho společnost je připravena všech pět letounů L-159 do Španělska vyvézt. Za tímto účelem si již u ministerstva průmyslu a obchodu obstarala všechny potřebné vývozní licence. Ve Španělsku se českých bitevníků ujme konsorcium EADS, které zajistí jejich odbyt do jiné země NATO.

Ministr obrany Alexandr Vondra již dříve podotkl, že Španělský nezájem o L-159 neznamená konec obchodu. Podle něj nyní závisí na smluvním partnerovi, tedy EADS, aby pro bitevníky našel odbyt v jiné členské zemi Severoatlantické aliance.

K výměně je podle Hona připraven i Omnipol. Záleží pouze na okamžiku, kdy ministerstvo obrany potvrdí připravenost letounů L-159 k dodání do Španělska, sdělil ČTK Hon. "Obrana nebude v tuto chvíli celý obchod nad rámec již dříve poskytnutých informací komentovat," sdělil dnes v SMS mluvčí Vondrova úřadu Jan Pejšek.

Generální ředitel Omnipolu dnes zároveň dodal, že Nečasovy výroky poškozují dobré jméno společnosti. Firma se podle něj proti podobným slovům politiků nebo médií ohrazuje, ať již jsou motivována "zlým úmyslem nebo hrubou neznalostí objektivních skutečností".

Předseda vlády po úterní návštěvě ministerstva obrany prohlásil, že kabinet ukončí praxi, v níž úřad musí všechny nákupy techniky ze zahraničí realizovat přes firmy prostředníků. Obrana podle něj nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy.

Takové společnosti podle něj parazitují na státu a nic nepřinášejí. Jako příklad nehospodárnosti zprostředkovaných nákupů premiér uvedl jednání o pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA pro českou armádu.

Mezi zprostředkovatelské firmy patří kromě Omnipolu také MPI Group. Omnipol má údajně vazby na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), MPI Group prý profitovala na zakázkách ministerstva za Bartáka.

"Rozhodně se nedomnívám, že si naše firma dělá z ministerstva obrany dojnou krávu, že na resortu obrany parazituje a že nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Takové výroky považuji za křivdu poškozující naši dlouholetou práci a naše dobré jméno," napsal dnes ČTK zakladatel MPI Michal Smrž.

Ministerstvo navrhne takovou změnu zákona, aby mohlo nakupovat přímo, řekl nedávno Nečas. O ukončení praxe nákupu přes prostředníka se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Smrž o smyslu vyřazení prostředníků z armádních nákupů pochybuje. Podle něj přímými nákupy státní kasa nic zvláštního neušetří. V e-mailu zaslaném ČTK navíc upozornil na to, že se přímé nákupy mohou i prodražit, "až ostřílení zahraniční zbrojní giganti začnou obchodovat napřímo s ministerskými úředníky", dodal Smrž.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.5 + 35.8) *

Zpět na přehled