Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Olomoucká správa silnic podá rozklad proti pokutě od ÚOHS

Olomoucká správa silnic podá rozklad proti pokutě od ÚOHS

Olomoucká správa silnic podá rozklad proti pokutě od ÚOHS

13.11.2012 16:10, Zdroj: ČTK

Olomouc - Správa silnic Olomouckého kraje (SSOK) podá rozklad proti rozhodnutí o pokutě 350.000 korun, kterou jí nedávno kvůli netransparentnímu losování ve výběrovém řízení na rekonstrukci mostu ve Střeni na Olomoucku uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to dnes řekl ředitel SSOK Drahomír Babnič.

"Rozklad je už připraven a ve středu ho zašleme antimonopolnímu úřadu," uvedl Babnič. ÚOHS se případem loňského tendru na rekonstrukci mostu ve Střeni a několika dalšími výběrovými řízeními po celém Česku začal zabývat na základě podnětu policie, která upozornila na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve všech případech byly na provozování losování najaty společnosti Kleris CZ nebo Inženýrské služby Hradec Králové. Podle odborného posudku pořízeného policií losovací zařízení nebylo zabezpečeno proti zmanipulování výsledků losování.

Znalec z oboru kybernetiky v posudku vypracovaném pro ÚOHS podle Babniče uvedl, že manipulace při výběru nebyla prokázána, přesto ÚOHS stotisícovou pokutu udělil. "V rozhodnutí (zástupci ÚOHS) citují znalce z oboru kybernetiky, který píše, že obyčejný člověk vůbec neměl šanci poznat, že program mohl být ovlivněný. Odpovědnosti se nezříkáme, ale zkrátka jsme neměli možnost některé věci stoprocentně zabezpečit," uvedl Babnič.

Výběr dodavatele pomocí počítačového programu, za který SSOK dostala pokutu, byl podle Babniče v souladu se zákonem. "Tehdy se losovalo z klobouků a krabic, což budilo posměch, takže se začala generovat náhodná čísla pomocí počítače. Chtěli jsem ještě jednou (elektronicky) losovat, ale když se objevily informace, že to může být zmanipulované, tak jsme druhou soutěž zrušili a už jsme v tom nepokračovali. U té první zakázky jsme tuto informaci neměli," podotkl Babnič.

ÚOHS v souvislosti s netransparentním losováním v osmi výběrových řízeních uložil pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun. Pokuty mají kromě kromě Šternberka zaplatit také Povodí Vltavy, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj či obec Citov na Mělnicku. Někteří již podali rozklad.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.7 + 30.6) *

Zpět na přehled