Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ohledně osvětlení v Praze padla zatím tři finální rozhodnutí ÚOHS

Ohledně osvětlení v Praze padla zatím tři finální rozhodnutí ÚOHS

Ohledně osvětlení v Praze padla zatím tři finální rozhodnutí ÚOHS

22.9.2017 15:29, Zdroj: ČTK

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pravomocně rozhodl, že Praha loni nepochybila zrušením tendru na veřejné osvětlení. Zároveň zatím nepravomocně rozhodl ve prospěch Prahy i v další stížnosti, podle které mělo vedení města porušit pravidla při přidělení zakázky na osvětlení vlastní firmě Trade Center Praha (TCP). ČTK to dnes řekl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO).

Kromě toho antimonopolní případ v minulosti ve dvou případech rozhodl proti hlavnímu městu. Praha loni zrušila tři a půl roku probíhající zakázku na zajištění osvětlení a rozhodla, že lampy bude spravovat takzvaně in-house. Tomu se brání firma Eltodo, která osvětlení do té doby zajišťovala. Celkem podala čtyři stížnosti.

Smlouva na správu osvětlení z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Tři a půl roku navíc běžel tendr, jehož vítězem se stala firma Eltodo. Město s ní ale smlouvu neuzavřelo a v listopadu 2016 zadávací řízení bez náhrady zrušilo. Praha nakonec zakázku přidělila vlastní společnosti TCP bez výběrového řízení.

"Situace se výrazně posunula a rozhodnutí ÚOHS, které dnes máme, jsou ve prospěch Prahy," uvedl radní Procházka. Podle mediálního zástupce firmy Eltodo Vladimíra Bystrova zatím z celkem čtyř stížností společnosti úřad dvakrát pravomocně rozhodl ve prospěch firmy, a to v případech zadání smlouvy na správu osvětlení městským společnostem TCP a PRE distribuce. V otázce zrušení původního tendru naopak Praha podle ÚOHS nepochybila. Poslední stížnost je stále otevřená, úřad nyní rozhoduje o rozkladu, který podala Eltodo. U všech pravomocných verdiktů obě strany podaly správní žaloby.

I když spory se pravděpodobně potáhnou ještě dlouhou dobu, podle Procházky město připravuje definitivní řešení správy osvětlení. V současnosti pro TCP správu zajišťuje firma PRE distribuce, jde však o dočasné řešení.

V budoucnu by měla mít lampy na starosti nikoliv přímo TCP, ale její dceřiná firma TCP-Vinohrady. Ta původně vznikla za účelem vybudování bytového komplexu na Floře, ze kterého nakonec sešlo. Nyní je společnost neaktivní. "TCP se snažíme konsolidovat k účelu, ke kterému byla původně zřízena, tedy ke správě městského majetku. A veřejné osvětlení je tak významná aktivita, že si zaslouží vlastní společnost," řekl Procházka.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.4 + 23.0) *

Zpět na přehled