Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Offsetový program gripenů přinesl ČR zatím 31,6 miliardy korun

Offsetový program gripenů přinesl ČR zatím 31,6 miliardy korun

Offsetový program gripenů přinesl ČR zatím 31,6 miliardy korun

18.6.2015 15:10, Zdroj: ČTK

Praha - Offsetový program v souvislosti s pronájmem stíhacích letounů Gripen přinesl od roku 2004 Česku 31,6 miliardy korun. Loni to bylo 2,4 miliardy korun. ČTK o tom informovala společnost Saab, která tyto letouny vyrábí. Podle smlouvy z roku 2004 měla průmyslová spolupráce přinést České republice 130 procent hodnoty smlouvy na pronájem gripenů, tedy 25,545 miliardy Kč.

Český Program průmyslové spolupráce Gripen dosáhl svého cíle podpořit český průmysl zajištěním hodnoty převyšující smluvní závazky, uvedl viceprezident společnosti Saab AB Daniel Boestad. Podle ministra obrany Martina Stropnického je spolupráce se švédskou stranou po celou dobu vynikající. "Jde o spolehlivé stroje, čeští piloti s nimi za deset let nalétali 20.000 hodin. Jsem rád, že se úspěšně podařilo realizovat i program průmyslové spolupráce," uvedl Stropnický.

Hodnota transakce v offsetovém programu se stanovuje jako čistý export generovaný v souvislosti s danou zakázkou, nebo jako čisté tržby z prodeje vlastních výrobků firmy v návaznosti na investici zahraničního partnera.

Česká republika má nyní ve výzbroji 14 stíhaček Jas-39 Gripen, které si od výrobce pronajímá. Konečný verdikt vyměnit dosluhující sovětské letouny MiG-21 za gripeny padl v červnu 2004, kdy vláda podepsala dohodu o pronájmu 14 švédských strojů na deset let za téměř 20 miliard korun. Další zhruba miliardu pak stála výzbroj. Prvních šest švédských stíhaček přiletělo do ČR 18. dubna 2005. Do výzbroje české armády byly gripeny zařazeny 26. dubna 2005 a český vzdušný prostor začaly střežit 1. července 2005. Do konce srpna téhož roku dodali Švédové i zbylých osm strojů.

Loni vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy Kč.

Pořízení letounů ale provázely i kontroverze a podezření z korupce. S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Pražské vrchní státní zastupitelství loni rozhodlo o tom, že v kauze nakonec nikdo stíhán nebude, a případ definitivně odložilo. Podle úřadu nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit stíhání konkrétní osoby.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.1 + 21.9) *

Zpět na přehled