Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Odvolaný šéf policie Červíček by měl u soudu uspět, míní advokáti

Odvolaný šéf policie Červíček by měl u soudu uspět, míní advokáti

Odvolaný šéf policie Červíček by měl u soudu uspět, míní advokáti

8.1.2014 15:33, Zdroj: ČTK

Praha - Pokud se bývalý policejní prezident Martin Červíček obrátí kvůli svému odvolání na soud, měl by u něho uspět. Důvod, pro který jej ministr vnitra v demisi Martin Pecina v úterý odvolal z funkce, je totiž příliš formalistický. Myslí si to advokáti oslovení ČTK.

Pecina v úterý odvolal Červíčka kvůli tomu, že předloni v srpnu po obvinění Červíčkova předchůdce Petra Lessyho ho neuvolnil z funkce náměstka policejního prezidenta další z náměstků Pavel Osvald, nýbrž tehdejší ministr vnitra Jan Kubice. Podle Peciny tak došlo k "výraznému pochybení", kvůli kterému bylo nutné jmenování Červíčka zrušit. Ministr tím také současně vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co Pecina vrátil soudem očištěného Lessyho do služebního poměru.

"Z hlediska práva argumentovat tím, že když byl někdo špatně odvolán ze své předchozí funkce, tak nemůže zastávat funkci novou, je nepřípustné," řekl ČTK advokát Václav Vlk. Podle něho by tento postup byl protiprávní pouze v případě, že by Červíček se jmenováním do čela policie nesouhlasil. "Kdyby on s tím nesouhlasil, tak by to byla jiná situace, ale on s tím souhlasil. To znamená, že toto není překážka, která by zabránila jmenování do funkce policejního prezidenta," míní právník.

Podle advokáta Jaroslava Ortmana je Pecinův důvod pro Červíčkovo odvolání pouze zástupný a Lessyho navrácení do funkce pak prý účelové. "Je to těsně před jmenováním nové vlády a já to vidím jako strašné faux pas ze strany pana Peciny. Já to skoro vidím jako zneužití pravomoci veřejného činitele," myslí si právník.

Červíčkův advokát Josef Kopřiva přitom již dříve avizoval, že před podáním žaloby k soudu podá takzvaný rozklad. O něm však rozhoduje opět ministr, případnou změnu rozhodnutí tak je možné očekávat pouze v případě, že již bude jmenována nová vláda.

Pokud ministr rozkladu Červíčka nevyhoví, situace kolem Lessyho a Červíčka se zřejmě potáhne měsíce. Kandidát na ministra Milan Chovanec (ČSSD) totiž v úterý prohlásil, že nechce vybírat nového policejního prezidenta do doby, než bude situace kolem Červíčka vyřešena, tedy než případně rozhodne soud. Do té doby tak bude v čele policie zřejmě Lessy i přesto, že nabídl svou rezignaci.

Lessyho vrátil Pecina do služebního poměru navzdory doporučení své poradní komise začátkem prosince, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování. Červíček však naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co byl obviněn z toho, že nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.9 + 9.6) *

Zpět na přehled