Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Odvolaný náměstek Fulík zůstává na ministerstvu obrany

Odvolaný náměstek Fulík zůstává na ministerstvu obrany

Odvolaný náměstek Fulík zůstává na ministerstvu obrany

11.11.2010 14:22, Zdroj: ČTK

Bývalý náměstek pro zahraničí Jan Fulík zůstává na ministerstvu obrany. Stane se zvláštním zmocněncem v projektu, který úřad odtajní za měsíc. ČTK to dnes řekl ministr obrany Alexandr Vondra, který Fulíka k 8. listopadu z funkce odvolal a nahradil ho bývalým ministrem obrany Jiřím Šedivým. Fulík stál podle dostupných informací za uzavřením dohody s koncernem EADS a Španělskem o výměně jednoho transportního letounu CASA za několik českých bitevníků L-159. Další tři letouny CASA Česko koupilo, teď kvůli tomu čelí kritice Evropské komise.

Když Vondra odvolal Fulíka z náměstkovské funkce, nabídl mu možnost pokračovat na jiné pozici v rámci ministerstva obrany. Fulík zároveň dostal týden na rozmyšlenou. Ten uplynul ve středu, kdy se oba muži sešli.

"Exnáměstek Fulík projevil zájem pokračovat na ministerstvu obrany. Předpokládám, že bude zapojen do konkrétního projektu ve funkci zvláštního zmocněnce," řekl dnes ČTK Vondra. Rozsah nebo zaměření projektu odmítl Vondra prozatím komentovat. "Pokud jde o rozsah toho projektu, tak ten upřesníme za měsíc," dodal ministr.

Právě měsíc je doba, kterou podle Vondry potřebuje Fulík k tomu, aby předal veškerou svou bývalou agendu svému nástupci ve funkci Šedivému, upřesnil Vondra. Bývalý náměstek totiž neměl na starosti pouze zahraniční vztahy. K jeho pozici patřilo také vyzbrojování armády nebo takzvaná vrtulníková iniciativa, která se snaží získávat transportní helikoptéry pro nasazení v zahraničních misích NATO. Česko přitom tuto iniciativu v rámci aliance vede.

O Vondrově plánu odvolat Fulíka z funkce náměstka se veřejnost dozvěděla na začátku listopadu. Šedivý ho oficiálně nahradil tento týden v pondělí. Vondra prý Fulíka odvolal v souvislosti s celkovou obměnou vedení ministerstva obrany. "Nechci vytvářet jakékoliv souvislosti ani dávat jakoukoliv jinou interpretaci než tu, jakou jsem řekl," reagoval pak na dotaz, zda za Fulíkovým odchodem může být i případ transportních letounů. Vondra také nechtěl komentovat otázku, zda o Fulíkově odchodu uvažoval delší dobu.

Fulíka, který má zkušenosti z práce v českých tajných službách, učinil náměstkem Vondrův předchůdce Martin Barták. Letos v létě zaujal Fulík pozici odvolaného náměstka pro vyzbrojování Jaroslava Kopřivy, který o funkci přišel kvůli přípravě podezřelé zakázky na nákup minometů.

Kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA žene Evropská komise Českou republiku k evropskému soudu. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,3 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.9 + 7.9) *

Zpět na přehled