Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ODS žádá Jihočeský kraj, aby kvůli mýtu připravil sčítání dopravy

ODS žádá Jihočeský kraj, aby kvůli mýtu připravil sčítání dopravy

ODS žádá Jihočeský kraj, aby kvůli mýtu připravil sčítání dopravy

6.8.2019 10:47, Zdroj: ČTK

České Budějovice - Jihočeští zastupitelé ODS požádají jihočeskou hejtmanku Ivanu Stráskou (ČSSD), aby kraj připravil kvůli zavedení mýta na silnicích I. tříd sčítání dopravy na vybraných trasách. Poslední data jsou z roku 2016. Starostové jihočeských měst a obcí se bojí, že po zavedení mýta na silnicích I/20 a I/26 budou nadměrné zatížené silnice nižších tříd a kamiony budou jezdit obcemi a městy ležících na silnicích I/22 a I/27. Novinářům to dnes řekli zástupci ODS a Pirátů.

Stát uvažuje o tom, že omezí vjezd kamionů na silnice, po nichž hrozí objíždění úseků, jež mají od roku 2020 nově patřit do mýtného systému. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) 2. srpna uvedl, že kraje a obce tvoří seznám těchto míst. Obce žádají kompenzace za chystané zpoplatnění 870 kilometrů silnic I. třídy. Zavedení mýta na 900 km silnic I. třídy podle obcí zhorší kvalitu života, neboť auta budou hledat objízdné trasy.

Zastupitelé ODS chtějí, aby kraj okamžitě zadal zakázku na sčítání dopravy na silnicích I/20 a I/22. "Nemáme v téhle chvíli žádná relevantní data, poslední jsou z roku 2016. Od té doby, jak roste ekonomika, se zvýšil pohyb kamionů a přepravy na všech silnicích," řekl předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Sčítání by měla být letos na podzim a na jaře 2020, aby šlo změřit, zda se kamiony na vedlejší silnice přesunuly.

Poslanec Lukáš Kolařík (Piráti) považuje za divné, že ministerstvo dopravy říká, že kamiony se na nezpoplatněné silnice nepřesunou, ale zároveň vytvořilo pracovní skupinu, která se má možným dopadům věnovat.

"Vláda s námi jako se zástupci obcí nekomunikuje. Občané obcí se stali rukojmími tendru, budou symbolickými oběťmi války státu s Kapschem. Ministerstvo dopravy stále tvrdí, že seznam nelze kvůli tendru na nové mýto měnit, aniž by k tomu zveřejnilo jakoukoli právní analýzu," řekl zastupitel Katovic na Strakonicku Tomáš Hajdušek (ODS).

Obce i kraje proti zpoplatnění silnic I. třídy protestují dlouho. Kremlíkův předchůdce Dan Ťok (za ANO) jim loni slíbil, že budou moci vybrat úseky, kde bude nulové mýtné. Kremlík však od plánu upustil, podle něj by zavedení bezplatného mýta mohlo zpochybnit mýtný tendr.

Přejít v dopravní špičce přechod na silnici I/22 je už teď problém ve Střelských Hošticích na Strakonicku. Řekl to starosta Luboš Krupka (ODS). Silnice vede středem obce. "Zvláště řidiči cizích kamionů nedodržují předpisy a nenechají chodce projít. Otázka je, jak budou děti chodit do školy, když se provoz zvýší," řekl Krupka. Obcí projede 150 až 200 kamionů denně, po zavedení mýtného jich podle odhadu přibude 500 až 600.

Elektronické mýtné pro kamiony je spuštěno od roku 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic I. třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy Kč. Dosud mýtné vybírala firma Kapsch, od nového roku by mělo mýtné vybírat konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.8 + 34.3) *

Zpět na přehled