Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ODS: Rozsudek k opencard je kriminalizace politického rozhodnutí

ODS: Rozsudek k opencard je kriminalizace politického rozhodnutí

ODS: Rozsudek k opencard je kriminalizace politického rozhodnutí

8.9.2016 13:15, Zdroj: ČTK

Praha - Po oznámení podmíněného trestu pro bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) v kauze opencard mají představitelé jeho strany pochybnosti o nestrannosti české justice. Rozhodnutí o vině považují za kriminalizaci politického rozhodnutí. Pražský městský soud dnes uložil podmíněné tresty pěti z 15 obviněných včetně dalšího exprimátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (SZ) uvedla, že si nedovede představit, že by rozsudek obstál před odvolacím soudem. Podle šéfa pražské TOP 09 Jiřího Koubka je verdikt absurdní a ostudný.

Svoboda dnes dostal v kauze opencard podmíněný trest 2,5 roku, Hudeček dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejpřísnější potrestání, tříletou podmínku, dostali u pražského městského soudu bývalá radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska.

Soud je uznal vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti s tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k elektronické kartě opencard. Obvinění se hájí tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli.

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že ze Svobodova odsouzení je v šoku. "Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti," uvedla. Věří, že odvolací soud Svobodu zprostí viny.

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je soudní verdikt kriminalizací politického rozhodnutí, které bylo učiněno v zájmu Pražanů. "Pokud nakonec k odsouzení dojde, zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr (Dan) Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch," uvedl v narážce na postup ministra Ťoka, jehož úřad prodloužil bez soutěže smlouvu s firmou Kapsch na provoz mýtných bran.

Potrestat za opencard bývalé primátory Svobodu a Hudečka je viděno "okem neprávníka" nesmysl, uvedla Kolínská. Je třeba odlišovat politickou a trestní odpovědnost, uvedla. Lítačka, která nahrazuje kartu opencard, by podle Kolínské těžko vznikla bez práce, kterou na tomto řešení odvedlo dřívější vedení města. Předseda pražských zelených a pražský zastupitel Ondřej Mirovský poukázal na to, že nevýhodné smlouvy, kterými se nynější vedení magistrátu musí zabývat, byly z velké části uzavřeny před rokem 2010 za éry primátora Béma. "Orgány činné v trestním řízení by se proto měly zabývat skutečnými viníky současné situace," dodal.

Šéf pražské TOP 09 Koubek uvedl, že soudce potrestal ty, kteří chtěli stav nevýhodný pro Prahu napravit. Verdikt je podle něj ostudou policie i justice.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se k verdiktu odmítla vyjádřit.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.5 + 0.2) *

Zpět na přehled