Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ODS nechce, aby Věci veřejné nadále vedly vnitro

ODS nechce, aby Věci veřejné nadále vedly vnitro

ODS nechce, aby Věci veřejné nadále vedly vnitro

12.4.2011 14:48, Zdroj: ČTK

Ministerstvo vnitra by nadále neměly vést Věci veřejné. Uvedl to dnes poslanecký klub ODS. Podle premiéra a předsedy občanských demokratů Petra Nečase jde o nepřekročitelnou podmínku. Poslanci ODS Nečase podpořili v rozhodnutí odvolat ministry vnitra a školství Radka Johna a Josefa Dobeše (oba VV), protože jsou prý propojení s agenturou ABL a dalšími bezpečnostními agenturami. VV si vnitro chtějí ponechat.
    

"Poslanci ODS považují za neúnosné, aby ministerstvo vnitra nadále vedl kandidát Věcí veřejných," citoval před novináři z unesení předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Konkrétní řešení vzejde podle Nečase z dalších koaličních jednání. Změna se také musí odrazit v dodatku koaliční smlouvy.
   

 Prezident Václav Klaus zatím návrh na Johnovo a Dobešovo odvolání nepřijal stejně jako rezignaci ministra dopravy Víta Bárty (VV). Chce znát další scénář pro fungování vlády.
   

 "Musím říci, že jsem pana prezidenta seznámil s tím, jaké budou další kroky, jsem připraven rozvést to do větších detailů," uvedl dnes Nečas, který se s Klausem setkal v pondělí. Ministerský předseda zdůraznil, že podle ústavy nemůže Klaus přijetí návrhu na odvolání ministrů podmiňovat. "Je nezbytné naplnit ústavu," zdůraznil Nečas. Teprve potom budou pokračovat koaliční jednání.
   

 Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil podotkl, že Klaus nemusí přijmout návrh na odvolání ministrů okamžitě, ale v nějakém bezprostředním termínu. "Podle výkladu ústavy se jedná o řád dnů," uvedl. Pokud by Klaus krok dlouhodobě podmiňoval, podle Pospíšila by to mohlo být v rozporu s ústavou.
    

Podobně se vyjádřil děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, podle kterého by Klaus měl jednat "bez zbytečného odkladu". Jelikož předseda vlády přinesl návrh v pondělí, Klaus zatím podle Gerlocha rozhodně nejedná protiústavně. "Zároveň se vychází z toho, že by měl premiér navrhnout, kdo bude funkce nadále zastávat," řekl ČTK Gerloch. Demisi ministra prezident přijmout nemusí, dodal.
    

K bezodkladnému jednání ve věci odvolání ministrů z vlády dnes vyzval prezidenta i předseda komunistů Vojtěch Filip. "Jediné, co můžeme nyní požadovat, je, aby prezident republiky svým způsobem nezneužíval tu část ústavy, která říká, že nemá žádný pevný termín, kdy návrhy premiéra buď akceptuje, nebo neakceptuje," řekl.
    

Podnětem k vážné roztržce v koalici se stalo podezření z uplácení některých politiků VV Bártou a přímé propojení nejmenší vládní strany s ABL, kterou Bárta vlastnil. Nečasovy kroky podpořila také TOP 09. VV ale podmiňují výměnu svých ministrů odchodem ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09), obrany Alexandra Vondry a zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Zatímco Vondra rezignaci nabídl, Kalousek k tomu nevidí důvod.
    

"Pan ministr Vondra nepodal rezignaci," zdůraznil Nečas. O svém rozhodnutí, zda nabízenou demisi přijme, nebo ne, prý bude ministerský předseda "v pravý čas informovat".
    

Senátorský klub ODS se podle jeho předsedy Richarda Svobody sejde pravděpodobně až příští týden. "Pokud mohu soudit z reakce našich senátorů, těší se postup premiéra Nečase jejich jednoznačné podpoře," řekl ČTK Svoboda. Poslanci ODS přijali dnešní usnesení podle informací ČTK jednomyslně. Někteří ale prý zastávají názor, že by se 'nemělo tak moc tlačit na pilu'.
    

Šéfka senátorského klubu TOP 09 Soňa Paukrtová po dnešním jednání stranického předsednictva uvedla, že se řešení současné krize "snad najde". "Nevím, jestli ta ústupová varianta existuje, ale v každém případě vím určitě, že to ještě není uzavřená věc, že se o tom bude ještě jednat," uvedla k možnosti, že by John mohl členem vlády zůstat.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

marie dubanova 13.4.2011 00:02

a jak je to s tou štěnicí, slečny Kočí?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.0 + 48.0) *

Zpět na přehled