Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Odposlechy v kauze Nečasové a rozvědky zaberou u soudu tři dny

Odposlechy v kauze Nečasové a rozvědky zaberou u soudu tři dny

Odposlechy v kauze Nečasové a rozvědky zaberou u soudu tři dny

16.5.2015 14:07, Zdroj: ČTK

Praha - Soud s bývalou ředitelkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, obžalovanou ze zneužití vojenské tajné služby, se chýlí ke konci. V pondělí pokračuje přehráním odposlechů, podle státního zástupce jsou nahrávky a SMS zprávy zaznamenané policií při vyšetřování podstatným důkazem. Odposlechy zaberou zhruba tři dny, pak by se měl případ postupně uzavřít, protože další důkazy nejsou podle informací ČTK v plánu.

Kromě Nečasové stojí před soudem tři bývalí vysoce postavení důstojníci vojenské rozvědky. Čtveřici hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení.

Termíny jednání nařídil Obvodní soud pro Prahu 1 na následující dva týdny, vždy od pondělí do pátku. "Pokud jde o provádění důkazu CD nosiči se záznamy, je toto plánováno na tři dny," sdělila mluvčí soudu Lenka Cihlářová. Ve spisu je 11 DVD nosičů, z nichž je například na jednom přes 400 hodin záznamu. Soud nemůže z časových důvodů přehrát všechno, žalobce měl tedy za úkol podstatné nahrávky vybrat.

Další výslechy svědků ani listinné důkazy už nemá soud podle informací ČTK v plánu. Pokud nebudou mít obhájci další návrhy na doplnění dokazování, mohly by po odposleších zaznít závěrečné řeči žalobce, advokátů a obžalovaných a soud pak vynese rozsudek.

Zatímco řada výslechů svědků se odehrála s vyloučením veřejnosti kvůli informacím v režimu utajení, odposlechy by měly zaznít veřejně. Podle žalobce Rostislava Bajgera z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, není k utajení důvod. "Myslím si, že se ani nejedná o žádnou dehonestaci osob, jsou to pouze vybrané zájmové hovory," řekl již dříve.

Nagyová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů na podzim roku 2012 sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase Radky Vojenským zpravodajstvím (VZ). Údajně sháněla kompromitující materiály kvůli jejímu tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Policie zadržela Nagyovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013. Kauza vedla k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Nechala údajně sledovat také na jaře 2013 své podřízené z úřadu vlády. Na akcích se podle státního zastupitelství podílela rozvědka a soukromá detektivní firma.

Kromě Nečasové jsou v případu obžalovaní dva bývalí ředitelé rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Vojenští důstojníci tvrdí, že akce nebyla sledováním, ale prověřováním podezření, přičemž zadání přišlo "z nejvyšších míst". Obhajoba tvrdí, že se prověřovala informace o nebezpečí hrozícím rodině premiéra. Radka Nečasová se prý zřejmě mohla dostat do vlivu jehovistů. Zmiňovala se také rizika v souvislosti s vyjednáváním Česka o zakázce pro armádu na pronájem letadel Gripen ze Švédska. Pracovníky úřadu pak chtěla Nagyová sledovat, protože údajně zneužívali služební auto k soukromým účelům.

Odposlechy jsou podle Bajgera "dost podstatným důkazem". Obžaloba tvrdí, že se používala kódovaná řeč. Obvinění to odmítají. Týká se to například označení Kovandy jako "Kováka" a "pána, co má umělého psa". Generál již dříve v rozhovoru s ČTK uvedl, že jej takto Nagyová označovala po jedné ze schůzek, na které se bavili o svých psech, přičemž hovořili v nadsázce. "Já jsem jí jen řekl, že ten můj pes nemusí potřebovat venčit, protože má výsadkářský výcvik, a ona řekla - to máte umělého psa. A z toho je teď konspirační debata," řekl Kovanda.

Hlavní líčení začalo loni v listopadu a soud dosud vyslechl kromě obžalovaných řadu svědků. Mezi hlavními byl Nečas, který řekl, že se nestalo nic nezákonného a žádné sledování se neodehrálo. Podle obhájce Jany Nečasové Eduarda Bruny potvrdil, že impuls k akci vzešel od něj. Pokud by Nečas úkoloval zpravodajce, mohlo by mu hrozit trestní stíhání. Podle zákona nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Pravomoc k tomu má vláda, případně prezident s vědomím vlády. Nečas ale hrozbu svého obvinění odmítá. Žalobce Bajger uvedl, že úvahy o případném dalším obvinění v kauze přijdou na řadu až po pravomocném rozsudku.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů týkajících se Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Bývalá vysoce postavená úřednice je obviněná také z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněný také Nečas. Žalobci ji nedávno obvinili ještě z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705.925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení. Žalobci ji chtěli obvinit z korupce, neměli ale dostatek důkazů. Městský soud v Praze má na stole rovněž obžalobu ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby, jednání zatím nebylo nařízené.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.3 + 8.9) *

Zpět na přehled