Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Odpady na Libavé neohrožují zdraví obyvatel, tvrdí armáda

Odpady na Libavé neohrožují zdraví obyvatel, tvrdí armáda

Odpady na Libavé neohrožují zdraví obyvatel, tvrdí armáda

24.9.2011 08:00, Zdroj: ČTK

Odpady uložené v ochranných valech kolem střelnice Daskabát ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku podle armády neohrožují zdraví obyvatel. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek oznámil, že riziková analýza nepotvrdila jedovatost odpadů. Ekosystém ve vojenském prostoru Libavá tak prý ohrožen není. Vyplývá to podle něj z výsledků z 18 provedených sond. Pouze jedna z nich prokázala překročení povolené hranice u arzenu. Firma, která materiál na valy navážela, musí nyní do 30 dnů navrhnout řešení, jak s odpady naloží.

Na informace o odpadech upozornila Mladá fronta Dnes. Podle listu nákladní auta stavebních firem navážela do vojenského prostoru Libavá zdraví nebezpečné látky minimálně od roku 2005. "Nechali jsme si udělat rizikovou analýzu, která nepotvrdila toxicitu odpadů. Nebylo zjištěno znečištění takového rozsahu nebo s takovým potencionálním šířením, aby byla reálná možnost ohrožení celého ekosystému," uvedl Picek.

Z 18 provedených sond podle něj pouze jedna sonda prokázala téměř dvojnásobné překročení povolené hranice u arzenu. U pěti dalších byla podle Picka hranice překročena pouze o minimální množství. "Tato látka se běžně vyskytuje v přírodě. Překročení limitu o minimální množství v žádném případě neohrožuje organismus člověka," uvedl Picek. Analýzy vyloučily i překročení limitů u kadmia a vanadu. Výsledky si prý armáda nechala ověřit i další nezávislou organizací.

Olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD) zprávy vedení armády přivítal. "Na základě těchto informací jsem podstatně klidnější. Je to dobrá zpráva, věřím, že i pro starosty," řekl ČTK Tesařík.

Situaci dnes vysvětloval starostům v okolí Libavé také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Starosta obce Daskabát Antonín Venclík po setkání novinářům řekl, že z porady odchází velmi spokojen. "To, co média rozcupovala, že Daskabát je v ohrožení a vyvolala paniku mezi obyvateli, se nezakládá na pravdě," uvedl starosta. Podotkl, že s bývalým přednostou újezdu prohlížel nákladní auta a kontroloval, co se vozí. "Samozřejmě nemohu zaručit, jezdilo se i v noci, že se tam něco nenavezlo. Takové bordely jako petky se tam ale rozhodně nevozily. Odcházím spokojen a budu informovat občany, ať nepanikaří a neblbnou," řekl Venclík. Zlobil se však na to, že byl jedním z posledních, který se o problémech dověděl.

Kvůli navezeným odpadům u střelnice armáda učinila řadu kroků. Ministr obrany nařídil své inspekci kontrolu. "Já jsem dával trestní oznámení na neznámého pachatele na celý postup řešení celého případu od roku 2007, bude to vyšetřovat policie," podotkl Picek. Podle mluvčí štábu Jany Růžičkové armáda také kontaktovala Českou inspekci životního prostředí a požádala o odbornou pomoc. S okamžitou platností bylo podle ní pozastaveno firmě plnění smluvních závazků, byl vydán zákaz pokračování v terénních úpravách valů, uskutečnily se tam kontroly ekologů a nezávislé firmy se pustily do zpracování rizikové analýzy, jejíž součástí bylo provedení kopaných sond. Už dříve přitom uvedla, že na lokalitu byly místo povolené vytěžené zeminy a kamení, hlušiny a štěrku naváženy netříděné stavební demoliční odpady- stavební suť s příměsí hlíny, cihel, betonu včetně textilu, skla, igelitů, drátů, směs komunálního odpadu a štěrk ze železničního svršku.

Podle Picka Vojenská ubytovací správa Brno dala pokyn firmě, která materiál na valy od roku 2007 navážela, aby se do 30 dnů vyjádřila, jak s těmito odpady naloží. V úvahu podle něj připadá například rozebrání stavby či technické úpravy, jako položení fólií, zasypání a zatravnění.

Sanace zamořeného území Oderských vrchů přijde podle MfD stát na asi půl miliardy korun. Na tajné navážení nebezpečných odpadů do Libavé už doplatil přednosta tohoto vojenského újezdu Vladimír Kubisa. Náčelník generálního štábu jej do skončení vyšetřování případu postavil podle listu mimo službu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 4, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (24.8 + 47.9) *

Zpět na přehled