Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Odborníci zpochybnili maturitní testy, prý je v nich mnoho chyb

Odborníci zpochybnili maturitní testy, prý je v nich mnoho chyb

Odborníci zpochybnili maturitní testy, prý je v nich mnoho chyb

16.6.2011 07:12, Zdroj: ČTK

Odborníci kolem spolku Eduin prověřili maturitní testy a našli mnoho chyb. Na dnešní tiskové konferenci konané jen krátce po oznámení výsledků státních maturit uvedli, že otázky jsou nejednoznačné a neověřují to, co by měl maturant znát. Podle analýzy ministerstva školství jsou ale chybné jen čtyři otázky. U maturit propadlo 19,5 procenta studentů, spolu s nepřipuštěnými k maturitě je celková neúspěšnost žáků 29,2 procenta.

Například v lehčím testu z češtiny našli odborníci devět úloh, které podle nich neodpovídají takzvanému katalogu požadavků. "Úloha měla v nabídce více správných odpovědí, případně neměla v nabídce správnou odpověď žádnou," vysvětlil závady tým složený třeba z Ondřeje Hausenblase z Pedagogické fakulty UK nebo Oldřicha Botlíka ze společnosti Kalibro, která provádí testování znalostí. K těmto úlohám by prý centrum pro přípravu maturit Cermat nemělo přihlížet při vyhodnocování výsledků testů.

V pořádku prý ale není ani test z matematiky, kde podle odborníků nejsou v pořádku dvě úlohy. "Vůbec se neověřovala schopnost žáků matematizovat reálné situace," namítají kantoři a lidé z Kalibra. V testu naopak nebyla téměř žádná stereometrie.

Spolek Eduin vystupuje proti maturitám dlouhodobě, kritizuje jejich přílišnou administrativní a finanční náročnost.

Státní maturity byly letos spuštěny po 14 letech příprav, přišly celkem na 680 milionů korun. "Dnes má maturitu až 36 procent Čechů, v průběhu patnácti let se tak stala úplně něčím jiným, než jaký byl její původní záměr. Je nutné opět vrátit maturitě váhu," zastává se jednotných zkoušek ministr školství Josef Dobeš (VV). Do příštího roku chce proto na maturitách změnit jen to, že písemné zkoušky budou předcházet ústním. V budoucnu by ale měla být maturita elektronická a povinným předmětem by měla být matematika.

Zatímco nyní neuspělo celkem 29,2 procenta, v minulých letech to bylo jen 15 procent. Nové maturity také odhalily některé školy, kde propadlo až 70 procent studentů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.1 + 16.4) *

Zpět na přehled