Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Od prosince budou na tratích v Pardubickém kraji dva dopravci

Od prosince budou na tratích v Pardubickém kraji dva dopravci

Od prosince budou na tratích v Pardubickém kraji dva dopravci

19.2.2019 17:46, Zdroj: ČTK

České Heřmanice (Orlickoústecko) - Od prosince budou dopravu na regionálních železničních tratích v Pardubickém kraji zajišťovat dva dopravci. Krajští zastupitelé dnes schválili desetileté smlouvy s Českými drahami a společností Leo Express Tenders. Předcházelo tomu dlouhé vyjednávání o podmínkách kontraktů. Zveřejnit je chce kraj až příští týden.

Pardubický kraj v roce 2017 oznámil ve Věstníku EU záměr uzavřít smlouvu s dopravcem formou přímého zadání. Pouštět se do výběrového řízení na nového regionálního železničního dopravce považovalo hejtmanství za příliš riskantní. Kvůli možným odvoláním a napadáním tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže by mohl být ohrožen termín účinnosti smlouvy. Rozhodovat měla nejnižší cena a kvalita služeb.

Leo Express bude zajišťovat dopravu na tratích 024 z Ústí nad Orlicí přes Letohrad, Králíky až do Mlýnického Dvora a 025 z Dolní Lipky do Hanušovic v Olomouckém kraji. Výhodou soukromého dopravce jsou modernější vozidla oproti národnímu dopravci.

České dráhy budou provozovat dopravu na zbývajících tratích včetně mezikrajských spojů. V Pardubickém kraji v současnosti zajišťují přibližně 4,8 milionu kilometrů s počtem 635 vlaků v pracovní den. Kraj dosud Českým drahám přispívá více než 100 korunami na kilometr, což ho ročně stojí přes 350 milionů korun. Dalších zhruba 140 milionů korun poskytuje kraji na regionální dopravu stát.

Původně měl provoz na všech tratích v kraji zajistit jediný dopravce, později kraj nabídl i možnost rozdělit je mezi více subjektů. Hejtmanství oslovilo v minulosti i společnost RegioJet, která ale nepodala cenovou nabídku. Podle jejího mluvčího Aleše Ondrůje byla překážkou právě podmínka provozovat všechny tratě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.5 + 17.0) *

Zpět na přehled