Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obviněným kvůli nábytku v sídle kraje hrozí až osm let vězení

Obviněným kvůli nábytku v sídle kraje hrozí až osm let vězení

Obviněným kvůli nábytku v sídle kraje hrozí až osm let vězení

14.4.2010 12:19, Zdroj: ČTK

Pěti bývalým krajským radním a někdejší úřednici Královéhradeckého kraje hrozí kvůli údajně předraženému nákupu nábytku do budovy krajského úřadu dva až osm let vězení. Protikorupční policie je podezírá z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku ve třetím odstavci. ČTK to dnes řekl státní zástupce Radim Vítek.

"Právní kvalifikaci i celý spis bude nyní přezkoumávat státní zastupitelství, proto nebudu uvádět žádné bližší podrobnosti," řekl Vítek. Zastupitelství se bude také zabývat stížnostmi obviněných proti stíhání.

Jména obviněných zveřejnila televize Nova, která o případu informovala jako první. Část z obviněných působí i nadále ve vedení kraje, například někdejší náměstek hejtmana Pavla Bradíka (ODS) Helmut Dohnálek (SNK-ED) je nyní náměstkem hejtmana Lubomíra France (ČSSD). Dohnálek dnes odmítl poskytnout ČTK a České televizi k celému případu vyjádření.

Bývalá vedoucí majetkoprávního odboru kraje Hana Moravcová působí nyní jako ředitelka Správy nemovitostí Královéhradeckého kraje. Obvinění Bradík a bývalý radní Jiří Vambera (ODS) jsou členy krajského zastupitelstva. "Rozhodně se necítím vinen, jednalo se o atypický nábytek. Není to ale nic příjemného. Po 15 letech v politice bych nepočítal s tím, že se něčeho podobného dožiji," řekl dnes ČTK Bradík.

Bez funkcí na kraji jsou zbývající obvinění, a to nynější starosta Hořic a bývalý radní pro majetkovou oblast Ivan Doležal (ODS) a někdejší náměstek hradeckého hejtmana Rostislav Všetečka (ODS).

Podle současného náměstka hejtmana pro majetek Vladimíra Dernera (KDU-ČSL) se nábytek kupoval za ceny zjevně předražené. "Výsledek policejního šetření to zřejmě potvrdil. Například věšák byl nadhodnocen asi desetkrát," řekl Derner, který je znám jako dlouhodobý tvrdý kritik výstavby nového sídla kraje. "Celá leasingová smlouva na pořízení sídla probíhala velmi nestandardním způsobem, při kterém kraj a daňoví poplatníci přišli o značné peníze," řekl Derner. Odmítl dohady, že by sám v kauze nábytku vyšetřování policie inicioval.

Kraj podle mluvčího Imricha Dioszegiho ví o případu jen z médií. "Kauza je zaměřená na kolektivní rozhodnutí rady a je to opravdu složitější problém. Musíme počkat na pravomocné rozhodnutí soudu. Až poté je možné říci, kdo nese případnou odpovědnost a vyvodit z toho důsledky," řekl mluvčí s tím, že lidí pracujících na kraji se případ zatím žádným způsobem nedotýká.

Obvinění policie vznesla v souvislosti s pořízením nábytku za 36 milionů korun do nově vybudovaného sídla kraje. Policie tvrdí, že se nejedná o atypický nábytek a kraji údajně vznikla škoda ve výši přesahující pět milionů korun.

Kraj za nákup údajně předraženého nábytku dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 800.000 korun. Pokutu ÚOHS kraji uložil vloni v březnu, kraj se proti ni odvolal, předseda úřadu Petr Rafaj však kraji nevyhověl a pokutu na konci loňského roku potvrdil. Kraj pak proti pokutě podal žalobu k soudu. Soud zatím nerozhodl.

O přidělení zakázky na nákup nábytku rozhodla tehdejší rada kraje v čele s ODS formou dodatku k leasingové smlouvě na pořízení sídla kraje. Pořízení sídla zajistila kraji firma Immorent. Kraj při nákupu nábytku podle ÚOHS nepostupoval podle zákona o veřejných zakázkách. Zakázku v roce 2007 zadal bez řádného výběrového řízení firmě Immorent. Pokud by kraj zadal tendr na nábytek podle zákona, mohla být cena nábytku podle antimonopolního úřadu nižší.

Královéhradecký kraj za své sídlo v bývalém areálu hradeckého pivovaru zaplatí během dvacetiletého leasingu téměř 1,9 miliardy korun. Přestavba, kterou kritizovali lidovci, trvala od dubna 2005 do října 2007. Jde o největší investiční projekt kraje a zřejmě o nejdražší sídlo úředníků v celé zemi.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.3 + 10.6) *

Zpět na přehled