Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obvinění exmanažerů MUS prý nesouvisí se stíháním Musely a Sýkory

Obvinění exmanažerů MUS prý nesouvisí se stíháním Musely a Sýkory

Obvinění exmanažerů MUS prý nesouvisí se stíháním Musely a Sýkory

30.7.2013 18:08, Zdroj: ČTK

Praha - Advokátka obviněných někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) Karolina Zelenková odmítá, že by obvinění bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory a zbrojaře Pavla Musely souviselo se stíháním exmanažerů firmy. Sdělila to dnes ČTK. Muselu a Sýkoru policie stíhá podle deníku Právo pro podplácení a přijímání úplatku.

"Mohu potvrdit, že bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro trestný čin podplácení a přijímání úplatku, a to v souvislosti s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS," řekl dnes ČTK Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jména obviněných ani další podrobnosti případu ale nezveřejnil.

"Docházelo-li k nějakým nestandardním finančním operacím mezi pány Sýkorou a Muselou, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu korupce, pak tyto transakce neměly s prodejem podílu MUS nic společného, stejně tak ani s mými klienty," uvedla Zelenková.

Podle ní jediná spojitost Musely a Sýkory s MUS byla skrze Petra Pudila, který zajišťoval poradenství mezi Muselovou společností a firmou Investenergy, která byla akcionářem MUS. "I přes tuto skutečnost pan P. Pudil nebyl dodnes z ničeho obviněn a v procesu ve švýcarské Bellinzoně figuruje dokonce jako poškozený," dodala právnička.

Bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni loni v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V říjnu jim přibylo obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Někdejší šéfové MUS od počátku vinu odmítají. Stíhání miliardáře Měkoty bylo zastaveno kvůli jeho úmrtí.

Podle deníku ale Sýkora při prodeji státního podílu v MUS sehrál klíčovou roli v obelhání tehdejší vlády Miloše Zemana a dostal za to minimálně tři miliony korun. Údajně pomohl přesvědčit tehdejší vládu k prodeji akcií, protože jako náměstek odpovídal za přípravu návrhu na jejich prodej. Musela pak úplatky údajně distribuoval. Celkově měla skupina kolem tehdejšího šéfa dolů Koláčka vyčleněno na úplatky téměř 200 milionů, uvedl list.

Privatizaci MUS léta prověřují i švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura předloni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.8 + 39.5) *

Zpět na přehled