Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Obrana zvažuje škrty v dodávce obrněnců Iveco

Obrana zvažuje škrty v dodávce obrněnců Iveco

Obrana zvažuje škrty v dodávce obrněnců Iveco

21.2.2011 07:04, Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany (MO) zvažuje škrty v dodávce 90 lehkých obrněných vozů Iveco určených pro zahraniční mise. Podle informací dnešního vydání deníku E15 by se počet těchto vozidel mohl snížit o polovinu až dvě třetiny. Jednu z největších armádních zakázek posledních let, kterou získaly obchodní firmy Praga Export a Omnipol bez výběrového řízení, uzavřel koncem roku 2009 bývalý ministr obrany Martin Barták.
  

  "Angažovanost české armády v Afghánistánu nebude tak vysoká, jak se předpokládalo. Navíc musíme šetřit," řekl deníku zdroj blízký vedení ministerstva obrany, který si přál zůstat v anonymitě.
    

Deník uvedl, že při pořizování vojenské techniky obecně platí, že jen třetina daného počtu je nasazena v boji. Další třetina slouží k výcviku vojáků a zbytek je v servisu. Kdyby se místo 90 kusů koupila polovina, armáda by mohla v misích nasadit až 15 obrněnců.
   

 I tento počet podle listu převyšuje současné požadavky armády, která už navíc disponuje zhruba 20 stejnými vozidly italského výrobce. "A další čtyři si nyní chce pořídit Vojenské zpravodajství ze svého takzvaného skrytého rozpočtu," doplnil zdroj z MO.
    

O zastavení nebo redukci některého ze schválených modernizačních projektů se podle Jiřího Štábla z tiskového oddělení MO dosud nerozhodlo. Další rozhodnutí může vyplynout ze závěrů Bílé knihy o obraně, a to po jejím schválení vládou, dodal Štábl. Dokument, jenž má být zveřejněn v dubnu, má mimo jiné analyzovat úkoly českých vojáků v zahraničních misích, definovat velikost jednotek i odpovídající počet techniky.
   

 Podle výsledků auditu, který nařídil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), je zakázka za 3,6 miliardy korun předražená. Jen cena zbraňových stanic je navýšena o 25 procent, Omnipol získal za zprostředkování dodávek 132 milionů korun, uvedli v závěrečné zprávě kontroloři. Podle nich si bývalé vedení ministerstva cenu neprověřilo, napsal dnešní E15.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.5 + 11.9) *

Zpět na přehled